آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

بچه‌تان را بالا می‌اندازید!؟ دیگر این کار را نکنید!

۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۰۰ قبل از ظهر مرضیه شکری
بچه‌تان را بالا می‌اندازید!؟ دیگر این کار را نکنید

حتما این صحنه را بارها دیده‌اید و شاید سال‌ها پیش خود نیز در معرض آن بوده‌اید. بچه‌های کوچکی که توسط پدر، مادر، دایی، عمو و… روی دست بلند شده و به هوا پرتاب می‌شوند. حتما اولین چیزی که از این صحنه به یاد می‌آورید خنده سرخوشانه آن کودک است، اما شاید وقت آن رسیده که به طور جدی جلوی این کار گرفته شود! محققان تاکید دارند که این اقدام و یا تکان دادن شدید کودک به هر دلیل، سلامتی و حتی زندگی آنها را به خطر می‌اندازد.

محققان آمریکایی در یک مطالعه گسترده جدید، نظر صدها پزشک را در خصوص سندرم تکان کودک براساس موارد درمانی جویا شدند. نتیجه این بود که چنین رفتاری آسیب‌های جدی به کودک وارد می‌کند. آسیب‌های یاد شده می‌تواند کشنده و شامل هماتوم ساب‌دورال (تجمع خون در مغز)، خونریزی جدی شبکیه، کما و یا حتی مرگ شود.

پزشکان شرکت کننده در این تحقیق، عمدتا در ارزیابی جراحت‌های کودکان در ۱۰ بیمارستان بزرگ کودکان در آمریکا شرکت داشتند.

در این بررسی بیش از ۸۰ درصد از پزشکان تایید کردند که تکان کودک زیر ۳ سال به احتمال زیاد هماتوم ساب‌دورال را در پی دارد. ۹۰ درصد از کارشناسان پاسخ دادند که تکان دادن کودکان به احتمال زیاد یا بسیار زیاد به خونریزی شدید شبکیه منجر می‌شود و ۷۸ درصد پزشکان نیز از از احتمال مرگ و کما سخن گفتند. این مطالعه در مجله Pediatrics منتشر شد.

خون مردگی داخل مغز یا هماتوم ساب‌دورال (زیر سخت شامه) به خونریزی گفته می‌شود که تجمع خون و لخته (هماتوم ) در زیر خارجی‌ترین غشا از سه غشای پوشاننده مغز را به همراه دارد./ایرنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!