آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

به کشورهای آمریکای لاتین سفر نکنید

۵ بهمن ۱۳۹۴ ۱۲:۵۴ بعد از ظهر مهراد مظاهری
به کشورهای آمریکای لاتین سفر نکنید

سرویس خبری آشپزباشی

با شیوع ویروس زیکا واحتمال به دنیا آمدن نوزادان ناقص ، کشورهای السالوادر و کلمبیا از زنان خواسته اند تا دو سال باردار نشوند .

علایم این ویروس بیماری خفیفی است که به تب زیکا ، بیماری زیکا یا زیکا مشهور است. با وجود تلاش فراوان کنونی محققین ، هنوز واکسن یا دارویی برای این بیماری یافت نشده است و مانند تب دانگ تنها با استراحت بهبود می یابد.

اما آن چه باعث نگرانی شده است ، بیماری های دیگری است که احتمال می رود ویروس زیکا بتواند باعث شروع آن ها شود.

زیکا ، ویروسی از خانواده فلاویویریدای و طبقه فلاویویروس است. ویروس های این خانواده بین انسان ها و سایر پستانداران مشترک است و از ویروس های مشهورش می توان به ” تب زرد ” – که سر دسته ی این خانواده است – و ” ویروس نیل غربی ” اشاره کرد.

ویروس زیکا از دهه ۱۹۵۰ در کمربند استوایی ، در بین آفریقا و آسیا شایع بوده و در سال ۲۰۱۴ از راه اقیانوس آرام به “پلی نزی فرانسه” و در ۲۰۱۵  به جزایر کاراییب در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی رسیده و هم اکنون در آمریکا شایع شده است.

پشه ی ایدس ناقل این ویروس است که ناقل اصلی تب دانگ نیز هست.

میکروسفالی و سندروم گیلن ، بیماری هایی بودند که ارتباط آن ها با ویروس زیکا در ابتدا در پلی نزی فرانسه مورد توجه قرار گرفت.

میکروسفالی یک اختلال در رشدعصبی است و مغز نوزادان متولد شده با این بیماری کوچک تر از حد عادی است. گمان می رود که در صورت ابتلا ی مادر به ویروس زیکا ، نوزاد دچار میکروسفالی گردد. اما هنوز از شیوه ی ارتباط این دو بیماری اطلاعاتی در دسترس نیست.

هم اکنون ، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا به همراه دولت ایرلند راه کار های جدیدی مانند به تعویق انداختن سفر به کشور های مبتلا به این ویروس که تعدادشان به ۲۲ کشور رسیده و بیشتر در آمریکای لاتین و جزایر کاراییب قرار دارند را به زنان بارداری که قصد سفر به این کشور ها داشتند ، پیشنهاد کرده اند.

همچنین دولت های کلمبیا ، اکوادر ، السالوادر و جاماییکا که با این ویروس درگیر هستند از مردمشان خواستند تا هر گونه تلاش برای بارداری را به تعویق اندازند.

سندروم گیلن باره (GBS) ، حمله ی سیستم ایمنی بدن به اعصاب است که باعث ضعف عضلانی می گردد و معمولا ابتدا در پا ، سپس دست و صورت ، بی حسی احساس می شود. در اکثر موارد ، بیمار در طی چند هفته یا چند ماه بهبود می یابد اما در صورت ضعیف شدن عضلات تنفسی و وخامت شرایط ، بیمار برای ادامه زندگی نیاز به کمک پیدا می کند.

به گفته سازمان جهانی سلامت ، ۴۶ مورد GBS در ۵ هفته در السالوادر گزارش شده است. این در حالی است که میانگین سالانه ی گزارش GBS در این کشور ۱۶۹ مورد است. از ۲۲ بیماری که از آن ها اطلاعاتی در دسترس بود ، ۱۲ نفرشان دچار تبی خفیف در طی ۱۵ روز قبل از مراجعه ی آن ها شده بودند.

وضعیتی مشابه در برزیل و سایر کشور های مبتلا ، وجود دارد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!