آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ اردیبهشت

بهبود سریع شکستگی ها با تغذیه

۸ دی ۱۳۹۵ ۵:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
بهبود سریع شکستگی ها با تغذیه

برای درمان شکستگی در اعضای مختلف بدن مان بهتر است از لحاظ خوراکی نیز به خود رسیدگی کنیم تا زودتر بهبود یابیم. ‌در مرحله اول شکستگی باید توسط ارتوپد تائید و درمان شود. گاهی نیاز به گچ‌ گرفتن و گاهی نیز با عمل جراحی قابل درمان است.

گاهی شکستگی همراه با در رفتگی و گاهی نیز بدون جابه‌جایی است همچنین برخی شکستگی‌ ها مثلا در پا‌ها به دلیل آن که وزن بدن را تحمل می‌کند، نیاز به زمان طولانی‌ تری برای درمان وجود دارد.

نیاز ۹۰ درصد شکستگی ها به فیزیوتراپی

۹۰ درصد شکستگی ‌ها به فیزیوتراپی نیاز دارند تا عضلاتی که تحلیل رفته‌ اند به حالت اول باز گردند. همچنین فیزیوتراپی موجب می‌شود تا دامنه حرکتی مفاصلی که محدود شده ‌اند به دست بیاید. بنابر این فیزیوتراپی اقدامی است که پس از درمان اصلی در بهبودی فرد تاثیر بسزایی دارد.

اقدامات لازم پس از درمان شکستگی

تقویت عضلات، کاهش ورم و به دست آمدن دامنه حرکتی مفاصل جزو نکات ضروری است که بیمار باید آن ها را رعایت کند. برخی شکستگی ‌ها نیاز به مراقبت بیشتری دارند و فرد باید پس از درمان و حتی فیزیوتراپی مراقبت بیشتری انجام دهد. مثلا اگر شکستگی در اندام تحتانی باشد باید آموزش راه رفتن به فرد داده شود تا عضلات قدرت اولیه خود را به دست آورند. همچنین بسیاری از این افراد بعد از ضعف عضلانی دچار عدم تعادل عضلانی و عصبی می‌شوند.

تاثیر نوشیدن آب و ویتامین ‌ها در بهبودی شکستگی

تغذیه با پروتئین، اسیدهای چرب، غذاهای مقوی و ویتامین‌های گروه B و C نقش موثری در بهبودی فرد دارد. همچنین نوشیدن آب کافی نیز توصیه می‌شود. ورزشکاران جزو گروهی هستند که باید در مدت کوتاهی بعد از شکستگی برای حضور در میادین ورزشی آماده شوند. در مورد این افراد اقدامات توانبخشی ویژه‌ای انجام می‌شود.

اسماعیل ابراهیمی – رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!