آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ تیر

بهبود ام‌اس با محدود کردن کالری در رژیم غذایی

۱۳ تیر ۱۳۹۵ ۳:۳۳ بعد از ظهر سرآشپز
بهبود ام‌اس با محدود کردن کالری در رژیم غذایی

با محدود کردن کالری در رژیم غذایی می‌توان تاثیرات روزه را شبیه سازی کرد و علائم ام‌اس را بهبود داد و به جبران آسیب‌هایی که به علت بیماری رخ داده است، کمک کرد.

دانشمندان از یافته های خود بسیار هیجان زده هستند و آزمایشات انسانی خود را در مقیاس‌های بزرگ آغاز کرده‌اند. در حال حاضر هم این روش را برای بیمارانی که نمی توانند تا پایان تحقیقات منتظر بمانند، تجویز می‌کنند.

شکل رژیم بسیار ساده است. مقدار کالری طبیعی را نصف می‌کند و سه روز در هر هقته، تنها همان نصف را دریافت می‌کنند.

با توجه به این که علت دقیق به وجود آمدن ام‌اس نامشخص است، اما باور این است که در این بیماری، سیستم ایمنی به پوشش پروتئینی محافظ سلول‌های عصبی در مغز و نخاع حمله می‌کند و به التهاب ، درد و ناتوانی و در موارد شدید، به مرگ منجر می‌شود.

اما دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا جنوبی، نشان دادند که «رژیم شبیه ساز روزه» — Fasting Mimicking Diet (FMD) — به شکل چشمگیری از تعداد سلول‌های ایمنی آسیب زننده کاست و به پوشش محافظ اجازه داد تا دوباره رشد کند.

افراد مبتلا به ام‌اس که مورد آزمایش قرار گرفتند تا مضرات احتمالی این رژیم به سلامتی انسان‌ها بررسی شود، هم بهبود کیفیت زندگیشان را گزارش دادند و هم نمره‌ی بهتری در آزمون EDSS گرفتند که در آن میزان رعش و توانایی‌های حرکت، صحبت کردن و قورت دادن، اندازه گیری می‌شود.

پروفسور والتر لانگو، نویسنده ارشد مطالعات: تاثیراتی که این رژیم بر انسان‌ها داشت، هم بهبود کیفیت زندگی و هم نمره‌ی EDSS بود، که بسیار قابل توجه است، چرا که تنها کاری که ما انجام دادیم چرخه‌ای از رژیم‌های شبیه ساز روزه برای انسان‌ها بود که آن را به مدت ۳ تا ۶ ماه به آزمایش گذاشتیم.

از آن جایی که مطالعات پایلوت انجام شده در مقیاس کوچکی بود، در حال فراهم سازی آزمایش بالینی بزرگی، در چند مکان مختلف هستیم. با این وجود، چون این رژیم و رژیم‌ها مشابه آن را بر روی صدها بیمار آزمایش کرده‌ایم، باور دارم که در حال حاضر هم این رژیم توسط بیماران مبتلا به ام‌اس که نمی‌توانند صبر کنند، می‌تواند امتحان شود.

دانشمندان کشف کردند که این رژیم، روند مرگ و زندگی‌ای را برای سلول‌ها آغاز می‌کند که به نظر می‌رسد برای ترمیم بدن ضروری است.

این آخرین یافته‌ها، در ادامه‌ی مطالعاتی بود که توسط همین آزمایشگاه USC انجام شد که نشان داد این رژیم، می‌تواند سیستم ایمنی را کاملا راه اندازی مجدد کند.

این آزمایشگاه، در مطالعات جداگانه‌ای که سال گذشته منتشر کردند، نشان دادند که این رژیم می‌تواند چربی احشایی شکمی را از بین ببرد و علائم پیری را کم کند.

در ادامه پروفسور لانگو گفت: در آغاز ، این فکر این گونه به وجود آمد که اگر این رژیم باعث کشته شدن بسیاری از سلول‌های ایمنی می‌شود و سلول‌های بنیادی را فعال می‌کند، ممکن است که بتواند سلول‌های بد را بکشد و سلول‌های جدید و خوب بسازد. در طی رژیم شبیه ساز روزه، کورتیزون تولید می‌شود که باعث شروع روندی از کشته شدن سلول‌های خود ایمن می‌شود. همچنین این روند منجر به تولید سلول‌های جدید و سالم می‌شود.

برای اولین بخش مطالعات، محققین، تغذیه‌ی گروهی از موش‌ها که بیماری خودایمنی داشتند برای دوره های سه روزه که در هر هفت روز تکرار می‌شد، بر اساس رژیم FMD تنظیم کردند. در کنار آن‌ها گروه کنترل نیز وجود داشت تا بتوانند نتایج را مقایسه کنند.

نتایج نشان دادند که رژیم FMD علائم بیماری را در تمام موش‌ها کاهش داد و ۲۰٪ از آن‌ها را کاملا مداوا کرد.

همچنین محققین مشاهده کردند، میزان پروتئین سیتوکین که باعث التهابات می‌شد و به سلول‌های دیگر دستور می‌داد تا محل‌های تروما، عفونت و درد‌های دیگر را به وجود آورد، کاسته شد.

همچنین دریافتند که لنفوسیت تی موجود در گلبول‌های سفید که حفظ ایمنی بدن با آن‌ها است، افزایش یافتند.

در نهایت محققین دریافتند که رژیم شبیه ساز روزه، تولید دوباره‌ی میلین – لایه‌ای از پروتئین و چربی که از رشته‌های عصبی موجود در مغز و نخاع محافظت می‌کند – که به علت بیماری‌های خود ایمنی آسیب می‌بیند، بهبود می‌بخشد.

میلین برای انتقال پیام‌ها در سیستم عصبی ضروری است.

نیک ریجک، مدیر اجرایی در MS Society: رژیم غذایی یک حوزه‌ی جدید در تحقیقات ام‌اس است و تا جایی که ما می‌دانیم، بسیاری از افرادی که مبتلا به ام اس هستند، به آن علاقه دارند. در حالی که این مطالعات، نتایج امیدبخشی را از روزه گرفتن در مدل‌های حیوانی ام‌اس نشان داد، اما مقدار بررسی‌های که برای فواید آن در انسان‌ها انجام شد، کم بود. به همین علت است که سرمایه گذاری بیشتری در تحقیقات این زمینه داریم انجام می‌دهیم.

این مطالعات در مجله‌ی Cell Reports منتشر شد.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از تلگراف

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!