آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۵ تیر

بروکلی بخورید ، با آلودگی هوا مبارزه کنید

۴ آذر ۱۳۹۵ ۶:۰۵ بعد از ظهر سرآشپز
بروکلی بخورید ، با آلودگی هوا مبارزه کنید

می دانیم که از فواید سلامتی بروکلی، پایین آوردن کلسترول، کم کردن التهابات، فیبر بالا و تقویت استخوان ها است. این ها خواصی بود که تا به امروز مشخص شده بود، ولی اخیراً تحقیقات جان هاپکینز، خاصیت جدیدی از این گیاه را نشان  می دهد  و آن خاصیت سم زدایی است.
آلودگی هوای چین ، مشهور است. محققان از ۲۹۰ مرد و زن برای آزمایش خاصیت سم زدایی بروکلی، استفاده کردند. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند و این آزمایش ۱۲ هفته به طول انجامید. به یک گروه مخلوطی از آب و آبمیوه داده شد، درحالی که به گروه دیگر، همان نوشیدنی به همراه پودر خشک شده بروکلی داده شد.
تجزیه و تحلیل نمونه خون و ادرار نشان داد که، در عرض یک روز از آغاز نوشیدن کلم بروکلی ، حاضران، ۶۱ درصد بیشتر بنزن یک ماده شیمیایی موجود در لاستیک، رنگ، روان کننده ها، آفت کش ها، دود سیگار، بنزین و پلاستیک را دفع کردند. این موادی که ذکر شد، به عنوان آلاینده های سرطان زا، توسط آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا معرفی شده اند.
محققان همچنین مقدار اکرولین (یک محرک تنفسی سمی ایجاد شده توسط سوزاندن مواد آلی، نفت و بنزین)، که توسط شرکت کنندگان ترشح شده بود را اندازه گیری کردند. برای کسانی که نوشابه را با افزودنی کلم بروکلی مصرف کردند، ترشح اکرولین ۲۳ درصد افزایش یافته بود. این خاصیت هرگز در تمام طول مدت آزمایش از بین نرفت و به همین قوت باقی ماند.
این یافته به تحقیق این امکان را می دهد تا به این نتیجه برسد که در غذاها، قوای بالقوه ای وجود دارد که موجب کاهش تأثیرات آلودگی هوا می شود. همچنین، مطالعات نشان می دهند که امکان دارد بتوان تأثیرات بلند مدت آلودگی هوا را نیز با استفاده از غذاها به سادگی و بدون هیچ خطری کاهش داد.

چگونه بروکلی می تواند به بدن در برابر تأثیرات شیمیایی کمک کند؟

بر اساس تحقیقات، نکته اصلی در گلوکورافانین نهفته است. ماده شیمیایی که به صورت طبیعی در بروکلی، کلم و گل کلم وجود دارد. در هنگام هضم، گلوکورافانین، سولفورافان می سازد، که به نوبه خود، به فرآیندهای بیوشیمیایی انرژی می دهد، این امر موجب دفع مواد شیمیایی مضر، از بدن می شود.
نکته:
خاصیت سمزدایی کلم بروکلی و سایر خانواده کلم ها، تا آنجا شناخته شده است که می تواند اثر آلودگی هوا را در کوتاه مدت  کاهش دهد. در مورد از بین بردن آسیب های شیمیایی بلند مدت توسط این سبزی ها، هنوز مدارک و تحقیقاتی بدست نیامده است.
کنسلر و همکارانش خاطرنشان کردند، مقدار خواص متراکمی که در تحقیقات خود، در پودر بروکلی استفاده کردند، به مراتب بیشتر از مقدار طبیعی آن است. آنها گفتند که تحقیقات دیگری هم نیاز است تا معلوم شود به چه میزان، شرکت کنندگان باید بروکلی طبیعی مصرف کنند تا نتایج آن، به میزان پودر بروکلی مصرفی در تحقیقات بشود.
یک محصول غیر اصلاح شده ژنتیکی ترکیبی به نام “کلم بروکلی فوق العاده” را چند سال پیش به بازار معرفی کردند ، ادعا می شد که گلوکورافانین موجود در این محصول، دو تا سه برابر مقدار آن در بروکلی طبیعی است. ولی متخصصان بعد از آزمایش های متعدد، به اثرات جانبی این محصول که میزان گلوکورافانین آن به شکل مصنوعی افزایش یافته بود، پی بردند.
از هر ۸ مرگ و میر در دنیا، یکی از آنها در اثر آلودگی هوا است. بر اساس ارقام اخیر سازمان سلامت جهانی، مصرف برگ های سبز و کلم ها و مخصوصاً بروکلی، یک راه ساده، برای کمک طبیعی به بدن در دفع مواد شمیمیایی خطرناک است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!