آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ تیر

برای یک رژیم سالم به چه مقدار نمک نیازمندید؟

۵ دی ۱۳۹۴ ۵:۵۸ بعد از ظهر مهراد مظاهری
برای یک رژیم سالم به چه مقدار نمک نیازمندید؟

همه مادرها به خوبی می دانند که غذایی را که بچه ها می خورند بیش ازآن چیزی است که در بشقاب غذا قرار دارد . برخورداری از رژیمی متعادل با مقداری میوه ، سبزیجات و یک چیدمان خوب، یک پیشنهاد هوشمندانه مادرانه است.

متاسفانه تعدد منابع خبری و تناقض آنها با یکدیگر، موجب می شود تا در صحت و درستی برخی اطلاعات شک شود . برای مثال : نمکی که برای بدن نیاز است در برخی از منابع مضر قلمداد می شود.

بر اساس آمار سازمان سلامت ملی، امریکاییها بطور متوسط ۳۴۰۰میلی گرم سدیم در روز مصرف می کنند. شاید فکر کنید که این مقدار بسیار زیاد است ولی بر اساس تحقیقات جدید، این مقدار در سطح قابل قبولی قرار دارد. تحقیقی در سال ۲۰۱۴ در مجله پزشکی “انگلیس نو” منتشر شد که مصرف سدیم بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر در ۱۷ کشور را آزمایش کرده بود. به این نتیجه رسیدند که مقدار مصرف مناسب برای سدیم بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی گرم در روز است. بیش از ۷۰۰۰ میلی گرم سدیم در روز موجب افزایش خطر مرگ یا مشکلات قلبی می شود ولی مصرف آن نباید از ۳۰۰۰ میلی گرم در روز کمتر بشود. کمبود نمک بسیار زیان بارتر از مصرف بیش از حد آن است.

این نتیجه آن قدر هم تعجب آور نیست. در تحقیقی دیگر که سه سال پیش در مجله انجمن پزشکی امریکا منتشر شد، به همین نتایج رسیدند. این تحقیق، سدیم مصرفی توسط ۳۵۰۰ نفر از دهک های بالای جامعه را اندازه گیری کرده بود. محققین به این نتیجه رسیده بودند که مصرف کم سدیم، بیشتر منجر به مرگ ناشی از مشکلات قلبی می شود تا اسراف در مصرف آن..

محققین دیگری هم بر روی ۳۶۰٫۰۰۰ نفر تحقیق کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که هم فقدان نمک و هم اسراف آن تاثیر منفی بر سلامت فرد می گذارد ولی کسانی که اسراف می کنند کمتر آسیب می بینند. بر اساس این تحقیق، متوسط مصرف آمریکاییها در حال حاضر در سطح مطلوب قرار دارد.

قبل از ورود یخچال، مردم برای نگهداری غذاها از نمک استفاده می کردند. نمک در رژیم غذایی شما همانند آنتی بیوتیک عمل می کند که با عفونتها مقابله می کند. اخیراً در مطالعه ای بر روی نمک که در مجله آکادمیک منتشر شد، متابولیسمِ سلول نشان می دهد که این امر چگونه رخ می دهد. محققین بر این باورند که نمک در پوسته سلول ذخیره می شود، زمانی که عفونت به وجود می آید ، بدن در آن موضع نمک ذخیره کرده است. نمک میزان ایمنی سلول را افزایش می دهد و موجب از بین بردن میکروبها می شود و رژیم مصرف زیاد نمک یعنی افزایش میزان ذخیره آن در پوسته سلول. در حقیقت، محققین دریافتند که موشی که نمک زیاد مصرف کرده سریعتر شفا پیدا می کند تا موشی که رژیم کم نمک داشته.

این مطلب ثبت شده است که ژاپنیها و سوئیسی ها میل به زندگی و امید به زندگیشان نسبت به سایر ملیتها بیشتر است. کمتر کسی می داند که نرخ مصرف نمک آنها هم از همه بالاتر است. مقایسه اطلاعات موجود در مورد مصرف نمک و طول عمر به این مطلب رهنمون می شود که اگر مردم میزانی را که در رهنمودهای رژیمها ی غذایی مبنی بر کاهش میزان نمک ، می شود گوش دهند، سلامت آنها بشدت بخطر می افتد. همانطور که معلوم است سالهاست که روشهای سنتی خیلی بهتر از توصیه های جدید عملکرد داشته است. نگهداری تعادل در رژیم ، کلید اصلی است و نگرانی دیگری وجود نخواهد داشت.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار مقالات

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!