آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

برای حساسیت بهاری آماده‌اید؟

۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۶:۱۰ بعد از ظهر سرآشپز
برای حساسیت بهاری آماده‌اید؟

اکثر افراد، برای مقابله با عوارض حساسیت که با افزایش گرده‌ ی گیاهان همراه است، آمادگی ندارند.
برای افرادی که دچار حساسیت هستند، بهار یعنی بدبختی. اما مطالعه‌ی جدیدی نشان داد که اکثر افراد، به دنبال کنترل عوارض آن نیستند، تا وقتی که دیر شده باشد.
در این مطالعه، از بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال که به حساسیت فصلی مبتلا بودند و والدین بیش از ۵۰۰ کودک مبتلا به حساسیت فصلی ، پرسیده شد که چگونه برای مقابله با افزایش  گرده‌ها که گرم شدن هوا با خود به همراه دارد، آماده می‌شوند.
نتیجه‌ی این پرسشنامه نشان داد که از هر ۴ نفر، ۳ نفر تنها زمانی به مقابله با عوارض حساسیت فکر می‌کنند که مبتلا شده باشند یا زمانی که فصل حساسیت شروع شده است.
همچنین، بیش از نیمی از آن‌ها نمی‌دانستند که چه داروهایی برای تسکین علائم حساسیت وجود دارد. حتی حدود یک سوم از آن‌ها نمی‌دانستند که چه چیزی باعث حساسیت آن‌ها می‌شود یا چگونه علائمش را کاهش دهند.
و کمتر از نیمی از بزرگسالانی که مورد پرسش قرار گرفتند، به پزشک مراجعه می‌کردند تا توصیه‌های آن‌ها را بشنوند یا قبل از این که فصل حساسیت شروع شود، نسخه‌ی دارویی دریافت کنند که حساسیتشان را درمان کند.
دکتر ریتا کاچرو، متخصص حساسیت: فکر نکردن به حساسیت تا وقتی که نشانه‌های آن شکل گرفته باشد، یعنی دعوت از بدبختی. وقتی شروع شد، هر کاری کنید عقب هستید و باید تلاش کنید که به آن برسید.

پس چه باید کرد؟

کاچرو گفت: برای شروع، پنجره‌های خانه‌ی خود را ببندید و در روزهایی که تعداد گرده‌ها زیاد است، در خانه بمانید.
اگر مجبور شدید که بیرون بروید و محرک‌های حساسیت را به داخل بینی کشیدید، شست و شوی بینی می‌تواند کمک کند. این عمل باعث می‌شود تا قبل از این که محرک‌ها با مخاط بینی ترکیب شود و باعث واکنش‌های التهابی گردند، شسته شوند.
برای شست و شوی بینی، یک بطری شست و شو تهیه کنید، ۲۲۵ گرم آب مقطر یا آب جوشیده‌ای که به دمای اتاق رسیده است در آن بریزید. نصف قاشق چای‌خوری نمک و یک چهارم قاشق چای‌خوری جوش شیرین در آن حل کنید. نصف این مقادیر را برای کودکان استفاده کنید.
نصف بطری را برای هر کدام از سوراخ‌های بینی استفاده کنید. هیچ وقت هم از آب نجوشیده استفاده نکنید.
کاچرو توضیح داد که در آب شیر، به مقداری باکتری وجود دارد که برای بینی خوب نیست.
اما شست و شوی بینی به مزاج کودکان کوچک خوش‌نمی‌آید. حتی ممکن است اگر بتوانند از آن طفره هم بروند. اگر چنین وضعیتی دارید، بهتر است از قوری بینی (نتی پات – neti pot) استفاده کنید.
نتی پات، کمی با بطری‌های شست و شو متفاوت است، اما هر دو برای تمیز کردن مجاری بینی ساخته شده‌اند.
اگر کودکان از هیچ کدام از این راه‌ها نخواستند استفاده کنند، بهتر است تا جای ممکن از محرک‌های حساسیت دوری کنند. در نهایت، داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌های خوراکی، اسپری‌های بینی استروئیدی و اسپری‌های آنتی‌هیستامین نیز می‌توانند کمک کنند.
اما قبل از این که از هر دارویی استفاده کنید، حتما باید تشخیص داده شود که آیا علائم شما برای حساسیت است یا خیر. برای این کار بهتر است که پزشک شما را معاینه کند. بعضی از والدین فکر می‌کنند که کودکشان مبتلا به حساسیت است، و بعد متوجه می‌شوند که عفونت سینوسی است.
آمپول‌های آلرژی یا ایمونوتراپی هم گزینه‌ی دیگری است که موجود است. در این درمان، مقداری از محرک را تزریق می کنند تا حساسیت از بین برود و طول درمان بین ۳ تا ۵ سال است.
هر چه برای مدت طولانی‌تری این کار را انجام دهید، بهتر است. هشتاد و پنج درصد از افرادی که برای حساسیتشان، ایمونوتراپی انجام می‌دهند، تمام علائم حساسیتشان حذف می‌شود و بین ۸ تا ۱۰ سال در این وضعیت باقی می‌مانند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!