آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

با کیوی کلسترول بد خون را کاهش دهید

۱ اسفند ۱۳۹۵ ۳:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
با کیوی کلسترول بد خون را کاهش دهید

مواد غذایی که پایه و اساس گیاهی دارند، مانند کیوی، بدون کلسترول بوده و حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند سطح لیپوپروتئین ‌های با چگالی کم یا همان کلسترول بد که LDL نیز خوانده می‌شوند، را کاهش داده و همچنین لیپوپروتئین با چگالی بالا یا همان کلسترول خوب که HDL نیز نامیده می‌شوند را افزایش دهند.

تحقیقات چه می‌گوید؟

مطالعه دیگری که در ماه ژوئن ۲۰۱۳ در مجله انگلیسی تغذیه چاپ شد، نشان داد که مردان دارای کلسترول خون بالا با مصرف یک رژیم غذایی سالم که شامل دو عدد کیوی در روز بود، توانستند سطح کلسترول کل خون شان را کاهش دهند در حالی که مقدار کلسترول HDL آن ‌ها افزایش داشت.

راه‌ هایی برای مصرف کیوی

اگر به دنبال تغییراتی درمان کننده در شیوه زندگی تان هستید مانند آن چه در رژیم غذایی توسط موسسه ملی سلامت توصیه شده که موجب کاهش سطوح کلسترول خون می‌شود، شما باید دو تا چهار واحد از میوه‌ های تازه یا کنسرو شده بدون شکر، میوه ‌های فریز شده، خشک شده و یا کنسرو شده در هر روز مصرف کنید. یک واحد کیوی معادل یک دوم فنجان کیوی خرد‌شده تازه یا یک کیوی متوسط است. سعی کنید تکه‌ های کیوی را به ماست بدون چربی یا کم چربی برای وعده صبحانه اضافه کنید، می‌توانید آن را با سالاد خود در وعده ناهار مصرف کنید و یا اینکه از آن به عنوان یک دسر سالم بعد از شام بهره ببرید.

فیبر در کیوی

موسسه ملی سلامت توصیه می‌کند که مصرف مقدار زیادی از فیبر در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند، به خصوص اگر این فیبر را از منابع غنی از فیبر محلول دریافت نمایید.

چربی اشباع شده در کیوی

یک کیوی کامل که حدود ۵ سانتی متر قطر دارد، شامل ۰/۳۶ گرم چربی است که تنها ۰/۰۲ گرم آن اشباع می‌باشد. موسسه ملی سلامت می‌گوید چربی ‌های اشباع شده، مهم ‌ترین عامل در رژیم غذایی است که بر سطح کلسترول تام و LDL اثر می‌گذارد. مصرف غذاهایی که چربی ‌های اشباع کمی دارند، به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند. چربی‌ های اشباع شده در یک کیوی با سایز متوسط کمتر از یک درصد از حد تعیین شده برای بزرگسالان است که در یک رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری توصیه می‌شود.

کیوی و آب آن

فیبر محلول، آب را در دستگاه گوارش شما جذب کرده و به شکل یک ژل چسبناکی در می‌ آید که می‌تواند توانایی روده را در جذب کلسترول مهار کند. یک کیوی حاوی حدود ۱/۷ گرم فیبر، با ۰/۷ گرم فیبر محلول است. فیبر محلولی که از یک کیوی حاصل می‌شود به اندازه یک ‌دوم فنجان کلم پخته‌ شده، یک فنجان کرفس خام یا ۳ قاشق غذاخوری جوانه گندم است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!