آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ خرداد

با ورزش و تغذیه سالم با آلزایمر مبارزه کنید

۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ۸:۴۵ قبل از ظهر سرآشپز
با ورزش و تغذیه سالم با آلزایمر مبارزه کنید

تغذیه‌ی سالم، فعالیت بدنی منظم و شاخص توده‌ی بدنی طبیعی می‌تواند از بروز پایه‌های پروتئینی‌ای که به شروع آلزایمر مرتبط هستند بکاهد.
در این مطالعه، ۴۴ نفر در بازه سنی ۴۰ تا ۸۵ (یعنی میانگین ۶۲.۶) با تغییرات خفیف در حافظه‌ شان که زوال عقل به حساب نمی‌آمد، تحت یک روش آزمایشی PET SCAN قرار گرفتند تا سطح پلاک و رشته‌های مغزشان اندازه‌گیری شود. همچنین محققین اطلاعات مربوط به شاخص توده‌ی بدنی شرکت کنندگان، مقدار فعالیت بدنی آن‌ها، تغذیه و سایر عوامل مربوط به سبک زندگی شرکت کنندگان را گردآوری کردند. پلاک، ترشحات پروتئینی سمی به نام آمیلوئید-بتا است که در فضای بین سلول‌های عصبی در مغز اتفاق می‌افتد و رشته‌ها، ریسه‌های بافته‌ی پروتئین تاو هستند که در بین سلول‌های مغز یافت می‌شوند. این دو، شاخصه‌های کلیدی آلزایمر به شمار می‌روند.
این مطالعه دریافت که هر کدام از عوامل مختلف مربوط به سبک زندگی – شاخص توده‌ی بدنی سالم، فعالیت بدنی و رژیم مدیترانه‌ای – با کاهش مقدار پلاک‌ها و رشته‌ها در اسکن مغزی، مرتبط بودند. (رژیم مدیترانه‌ای سرشار از میوه، سبزیجات، حبوبات، غلات و ماهی است و گوشت و محصولات لبنی کمی دارد، و با نسبت بالای چربی تک اشباع نشده به چربی‌های اشباع شده شناخته می‌شود.)
مطالعات پیشین، سبک زندگی سالم را با ایجاد تاخیر در شروع آلزابمر مرتبط دانستند. با این حال، مطالعه‌ی جدید، اولین مطالعاتی است که نشان می‌دهد که چگونه عوامل مرتبط با سبک زندگی، مستقیما بر پروتئین‌های غیر طبیعی در افرادی که دچار از دست دادن حافظه به شکل خفیف شدند که قابل تشخیص نیست و مبتلا به زوال عقل تشخیص داده نمی‌شوند، تاثیر می‌گذارد. همچنین نشان داده شده که شاخصه‌های زندگی سالم با کاهش میزان جمع شدن مغر و میزان آتروفی در افراد دچار آلزایمر مرتبط است.
افزایش سن عامل خطر شماره یک و غیر قابل تغییر بیماری آلزایمر است.
این مطالعات تاکید دوباره‌ای بر اهمیت زندگی سالم داشتن را برای پیشگیری از آلزایمر نشان داد، حتی در قبل از شکل گیری علائم چشگیر بالینی زوال عقل. نه تنها این مطالعه کلید اصلی در آگاه کردن مردم از تواناییشان برای پیشگیری از آلزایمر را در اختیار می‌گذارد، بلکه حتی به پزشکان این توانایی را می‌دهد که تا این تغییرات را تشخیص دهند و آن‌ها را ثبت کنند.
قدم بعدی در تحقیقات، ترکیب تصویربرداری و مطالعاتی است که اقدامات در زمینه‌ی تغذیه، ورزش و سایر عوامل قابل تغییر سبک زندگی مانند استرس را بررسی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!