آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ فروردین

با مژه ای که داخل چشم رفته چه کنیم

۱۹ آذر ۱۳۹۵ ۵:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
با مژه ای که داخل چشم رفته چه کنیم

شاید بارها مژه شما در چشم هایتان فرو رفته باشد. خارش چشم و التهاب بیش از حد از مواردی هستند که باعث افتادن مژه در چشم  می شوند. افتادن ناخودآگاه مژه بسیار آزار دهنده است و همین مورد کافی است تا شما را از انجام دادن هر کاری منحرف کند. اگر در حال مکالمه با کس دیگری هستید مالیدن زیاد چشم و یا پلک زدن به طور پیوسته باعث آزار فرد مقابل هم می شود.

در این مقاله به چند روش می پردازیم تا بتوانید به راحتی و با امنیت خاطر مژه را از داخل چشم بردارید.

چرا افتادن مژه بسیار ناراحت کننده است؟

به طور طبیعی مژه همه افراد ریزش دارد. اما بعضی از افراد  نسبت به دیگر افراد بیشتر در معرض ریزش مژه قرار دارند. به عبارتی کسانی که مژه های بلندتری دارند، کسانی که بیشتر گریه می کنند و همچنین افرادی که در هنگام خستگی چشم خود را زیاد می مالند تجربه ریزش مژه بسیاری را هم با خود به همراه دارند. برای جلوگیری از این اتفاقات یکی از کارها این است که چشم را به آرامی بمالید و  با حرکت های آرام، آن را بشویید.

چگونه مژه افتاده در چشم را برداریم؟

در وهله اول از مالیدن و سیخونک زدن به چشم بپرهیزید که باعث آسیب رسیدن به گردی چشم می شود. در مراحل بعد نکات زیر را بخوانید و در صورت کارساز نبودن یکی دیگر از راه ها را امتحان کنید چرا که چشم یک عضو ظریف و حساس و در عین حال ارزشمند است. بنابراین مراقب چشمان خود باشید.

روش شستن با آب

یک کاسه را با آب جوشیده سرد پرکنید. سپس همه‌ صورت خود را در آن کاسه‌ پر از آب فرو برده و چندین بار پلک بزنید تا مژه فرو رفته در چشم تان به آرامی بیرون بیاید.

بیرون آوردن مژه با انگشت تمیز

دست های خود را با آب و صابون آنتی باکتریال بشویید و سپس با حوله‌ تمیز خشک کنید. یک آینه مقابل صورت خود بگیرید تا بتوانید محل دقیق مژه فرو رفته در چشم تان را پیدا کنید. با یک دست چشمان خود را باز نگه دارید و از دست دیگر برای بیرون راندن مژه استفاده کنید، به این صورت که با نوک انگشتان سعی در بیرون راندن مژه از کره‌ چشم بکنید.

یکی دیگر از روش ها این است که مژه را به سمت گوشه چشم بکشید و با یک دستمال تمیز نخی، که آغشته به آب و یا آب شور است سعی در بیرون راندن مژه از چشم بکنید.

اما نکته ای که قابل توجه است این است که در این روش باید مطمئن شوید که مژه در سفیدی چشم قرار گرفته است نه در عنبیه چشم. قبل انجام این روش باید ناخن هایتان به طور کامل کوتاه شده باشند. در غیر این صورت شما در معرض زخمی شدن چشم و باکتری های مضر قرار می گیرید.

استفاده کردن از محلول سالین و قطره چکان

سرتان را به سمت عقب کج کنید و با استفاده از محلول و قطره چکان ۳-۲ قطره از آن را در چشم بریزید و بعد از چند بار پلک زدن مژه را به بیرون برانید.

منتظرخوابیدن خود باشید!

در خواب از چشم ترشحاتی بیرون می آید که باعث پاک شدن چشم از اجسام خارجی می شود. بنابراین ممکن است بعد از بیدار شدن از خواب متوجه بیرون آمدن مژه از چشم تان شوید.

کندن پوست پیاز و یا خرد کردن

پیاز حاوی ماده ای به نام پروپنتیال اس اکسید که با کندن پوست آن و یا خرد کردن باعث ریزش اشک از چشم می شود. بنابراین با چند دقیقه گریه کردن می توان این مشکل را حل کرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

روش های بالا از جمله راه هایی هستند که در بیشتر موارد کارسازند اما در صورتی که فکر می کنید آسیب جدی به چشم تان وارد شده است، مانند کم شدن بینایی و یا جراحت در چشم و… در این صورت حتما به یک پزشک مراجعه کنید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!