آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ اردیبهشت

با علائم اصلی پارکینسون آشنا شوید

۶ آذر ۱۳۹۵ ۵:۰۴ بعد از ظهر مرضیه شکری
با علائم اصلی پارکینسون آشنا شوید

پارکینسون بر اثر از بین رفتن سلول ‌هایی از مغز رخ می دهد که ترشح کننده ماده ای به نام دوپامین است. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است. بیماران مبتلا به پارکینسون حداقل باید روزی ۳۰ تا۴۰ دقیقه راه رفتن در فضای باز و خارج از خانه داشته باشند.

۴ علامت اصلی پارکینسون

کندی حرکت: این بیماران تمامی حرکات خود را به کندی انجام می‌دهند به طوری که شروع حرکت خیلی کند و کسالت آور است و در ادامه بیمار کنترل حرکات خود را از دست می‌دهد و دچار عدم تعادل می‌ شود.

لرزه: دست‌ها و پاها و در مواردی سر این بیماران در مراحل اولیه بیماری در حالت استراحت دچار لرزه می‌شود که با حرکت یا تلاش برای حرکت از بین می ‌رود. ولی با پیشرفت بیماری در حالت فعالیت هم لرزه وجود دارد.

سفتی اندام‌ ها: سفتی اندام‌ها یکی دیگر از علائم مبتلایان مبتلا به پارکینسون است که باعث خستگی زودرس در این بیماران می‌شود.

عدم تعادل: یکی از مشکلات جدی این بیماران تعادل است که باعث زمین خوردن مبتلایان می‌شود. بیمار قادر به حفظ تعادل خود نیست و با کوچک ترین حرکت ناگهانی تعادلش به هم می‌خورد.

دیگر علائم پارکینسون

بیماران پارکینسونی گام ‌های کوتاه برمی‌دارند، بدن شان به جلو خمیده است، حرکات شان در ابتدا کند است ولی بعداً تند می‌شود. نگاه ثابت و خیره دارند. حالت صورت شان احساسات شان را نشان نمی‌ دهد. تکلم شان آهسته و با آهنگی یکنواخت است. تعریق بیش از حد، افزایش بزاق و کاهش فشار خون دارند. برای این بیماران ترکیبات دارویی که حاوی دوپامین باشد و داروهای ضد افسردگی و ضد احتباس ادرار تجویز می‌شود.

توانبخشی بیماران پارکینسونی

توانبخشی این بیماران بسیار مهم و در کاهش علائم آن ها و افزایش استقلال شان بسیار حائز اهمیت است. در توانبخشی این بیماران تقویت عضلات به صورت گروهی، اصلاح نحوه راه رفتن، بهبود تعادل و افزایش توجه حین حرکت انجام می ‌گیرد. برای تقویت عضلات دست ‌ها و پاها از تکنیک ‌های مختلف تمرین درمانی استفاده می‌شود.

در این بیماران چرخش تنه نسبت به اندام‌ ها و بالعکس می ‌تواند سودمند باشد که بدین منظور می‌ توان از چرخ مسگری استفاده کرد. بیمار روی این صفحه گرد می ‌ایستد و با گرفتن دو میله سعی می ‌کند تنه را ثابت نگه دارد و پاها را به طرفین بچرخاند.

حرکت، حتی در حالت نشسته

بیمارانی که توانایی ایستادن ندارند می ‌توانند این حرکات را نشسته انجام بدهند. بدین صورت که دست‌ ها را بالا گرفته و به طرفین بچرخانند و یا دست چپ را به پای راست برسانند و بالعکس و برای اصلاح راه رفتن بیمار باید بدون نگاه کردن به پاها دستورات فیزیوتراپیست را اجرا کند و سعی کند راه رفتنش را اصلاح کند.

تمرین قدم گذاشتن درجا نیز بسیار کمک کننده است به همین علت است که از بیمار می‌ خواهیم میله ‌ای را بگیرد تا تعادلش حفظ شود سپس پاشنه را جلو قرار دهد و بعد پنجه را عقب بگذارد و این حرکت را چندین مرتبه تکرار کند.

بیماران پارکینسونی حتما باید روزی ۳۰ الی ۴۰ دقیقه راه رفتن در فضای باز و خارج از خانه را داشته باشند. همچنین این بیماران حتما باید مفاصل شان را در روز چندین مرتبه در دامنه کامل حرکت بدهند.

مهرداد بهرامیان – فیزیوتراپیست

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!