آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

با سیب و کاهو از بوی سیر دهان خلاص شوید

۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ۶:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
با سیب و کاهو از بوی سیر دهان خلاص شوید

بعضی‌ها عاشق طعم سیر هستند و بعضی‌ها از آن متنفرند، اما یک چیز بین آن‌ها ثابت است، هیچ کس دوست ندارد که دهانش بو بدهد. حال، ممکن است که عاشقان سیر راه حل جدیدی برای بوی بد دهانشان داشته باشند. مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی Journal of Food Science منتشر شد، دریافت که خوردن سیب یا کاهو خام به کاهش بوی سیر دهان کمک می‌کند.
محققین دانشگاه ایالتی اوهایو به شرکت کنندگان، ۳ گرم حبه‌ی سیر تازه دادند تا بجوند و بلافاصله بعد از آن، به آن‌ها آب، سیب خام، آب سیب یا سیب پخته، کاهوی خام یا پخته، برگ‌های نعنای خام یا جوشیده‌ی آن یا چای سبز دادند. مواد فراری که مسئول بوی سیر در دهان بودند، شامل دی‌آلیل دی‌سولفید، آلیل مرکاپتان، آلیل متیل دی‌سولفید و آلیل متیل سولفید می‌شد.
سیب خام و کاهوی خام غلظت مواد فرار را در دهان، ۵۰٪ یا بیشتر در مقایسه با گروه کنترل در سی دقیقه‌ی اول کاهش دادند. برگ نعناع سطح بالاتری در از بین بردن بوی بد دهان در قیاس با سیب خام و کاهوی خام برای تمام ترکیبات فرار نشان دادند. آب سیب و جوشانده‌ی نعناع هم مقدار مواد فرار را کاهش دادند اما به اندازه‌ی جویدن سیب خام یا نعناع خام موثر نبودند. هم سیب پخته شده و هم کاهوی پخته شده، کاهش چشمگیری در مواد فرار نشان دادند. چای سبز هیچ تاثیری در از بین بردن بوی ترکیبات سیر نشان نداد.
بر اساس گفته‌ی محققین، غذاها می‌توانند با دو روش بوی بد سیر را از بین ببرند. اول، آنزیم‌هایی که در غذاهای خام هستند، به از بین رفتن بوی غذا کمک می‌کند، سپس، ترکیب‌های فنولیک چه در غذاهای خام و چه در غذاهای پخته، مواد فرار را از بین می‌برند. به این علت است که غذاهای خام به شکل کلی موثرترند، چون هم آنزیم‌ها و هم ترکیبات فنولیک دارند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!