آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

با زیره به جنگ نفخ و سرد مزاجی بروید

۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ۲:۵۵ بعد از ظهر مرضیه شکری
با زیره به جنگ نفخ و سرد مزاجی بروید

زیره از ادویه‌ های محبوب نزد ایرانیان است. این ادویه از منظر طب سنتی، مزاج گرم و خشک دارد. عسل، آویشن و کتیرا نیز به‌عنوان مُصلح‌ های آن استفاده می‌شوند.

خصلت ‌های آن را می‌توان این‌طور برشمرد: تحلیل ‌برنده و بازکننده انسداد، خشک ‌کننده‌، لطیف ‌کننده، قابض، اشتها آور و برطرف‌ کننده بادهای غلیظ. علاوه بر این، استفاده از زیره نقش موثری در تقویت معده و روده ‌ها و کبد ایفا می‌کند.

اگر می‌خواهید از زیره برای قطع آبریزش دهان استفاده کنید، باید آن را با نمک بجوید و با آب آن را قورت دهید. حتی ساییدن زیره همراه با سرکه و بو کردن یا فتلیه کردن آن در بینی، خون‌ ریزی بینی را قطع می‌کند. اگر آن را در سرکه خیس کنید و بعد در آفتاب خشک کنید و بکوبید، ویار خاک خوردن را در زنان باردار از بین می‌برد. اگر جوشانده زیره و آویشن را در دهان بگردانید، نقش موثری در تسکین دندان درد دارد.

مصرف زیره برای افراد سرد مزاج و سالمندان واقعا مفید است، ولی زیاده ‌روی در مصرف عرق زیره باعث لاغری می‌شود. اگر با دارچین و شوید و سایر ادویه‌ ها به گوشت اضافه کنید و بپزید، غذایی لطیف و سریع ‌الهضم و ملین و بدون نفخ خواهید داشت./سلامتی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!