آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

آیا رژیم غذایی برای درمان آلزایمر موثر است؟

۱۹ مهر ۱۳۹۶ ۲:۲۴ بعد از ظهر شمیم ملک محمدی
با رژیم غذایی به جنگ آلزایمر بروید

محققان مشغول مطالعه بر روی تأثیر رژیم غذایی بر بیماری آلزایمر هستند. از آخرین تحقیقات پیرامون این بیماری ازبین برنده حافظه، مطلع شوید.

یکی از ترس های زندگی آن است که روزی عشق خود، گذشته و خودمان را فراموش کنیم.

فراموشی خفیف در سالهای اولیه بیماری به آرامی گسترش می یابد و شامل مشکلات جدی با حافظه، زبان و استدلال انتزاعی می شود تا اینکه در نهایت، این اختلال مغزی موجب از بین رفتن عملکرد قربانیان خود می شود.

با وجود تحقیقات گسترده، هنوز علت و درمان بیماری آلزایمر ناشناخته مانده است. متخصصین بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک، محیط و روش زندگی عواملی هستند که موجب این مریضی می شوند. هنوز هم به دنبال آن هستند که این بیماری چگونه رخ می دهد و علت اصلی آن چه چیزی می تواند باشد.

یکی راه های بررسی، رژیم غذایی است. در حالی که هنوز عامل اصلی مشخص نشده است، غذاهای مشخصی وجود دارند که تحقیقات بر روی آن ها انجام می شود. این غذاها می توانند رابطه مستقیمی با بیماری آلزایمر داشته باشند.

رژیم غذایی و بیماری آلزایمر: اسید چرب امگا۳ و ویتامین ب

مطالعات متعددی رابطه بین مصرف زیاد ماهی با اسید چرب امگا۳ و کاهش رشد آلزایمر را نشان می دهند. به هر حال، قبل از هر نتیجه گیری نهایی، باید آزمایش های بیشتری صورت پذیرد.

میزان بالای هموسیستئین ، نوعی آمینو اسید در خون، با خطر زوال عقل در ارتباط است. یک راه حل آزمایش شده، افزایش جذب فولات و ویتامین ب۶ و ب۱۲ است که هموسیستئین را می شکنند و می توانند از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری کنند. تحقیقان نشان داده اند که مکمل های ب۶ و ب۱۲ تأثیر قابل توجهی دارند ولی یک تحقیق دیگری بیانگر این مطلب است که مصرف فولات، تأثیر بیشتری در جلوگیری از آلزایمر داشته است.

رژیم غذایی و بیماری آلزایمر: آنتی اکسیدان

یک فرضیه دیگر بیانگر این مطلب است که علت پیشرفت بیماری آلزایمر می تواند وجود رادیکال های آزاد باشد که موجب از بین رفتن سلول ها می شود. این مولکول های ناپایدار، توانایی آن را دارند که سلول را فرسوده کنند و به آن آسیب برسانند، که این امر می تواند معمای بیماری آلزایمر را حل کند.

برای آنکه کمتر در برابر رادیکال های آزاد آسیب ببینید، باید کمتر در معرض خورشید، هوای آلوده و دود سیگار قرار بگیرید. رادیکال های آزاد، با سوخت و ساز بدن تولید می شوند که در هر دقیقه از روز انجام می شود. از آنجا که حذف رادیکال های آزاد غیر ممکن است، خوردن آنتی اکسیدان هایی همانند ویتامین ای، ویتامین سی، بتا کروتن و فلاونوئیدها می تواند کمک کننده باشد.

غذاهایی که میزان آنتی اکسیدان زیادی دارند عبارتند از: توت ها، سبزیجات نارنجی و سبز پر رنگ ، آجیل ها و نخودها. بخصوص، مطالعات بر روی موش های صحرایی و موشها که بیماری آلزایمر داشته اند، نشان داده است که بعد از تغذیه بلوبری ، توت فرنگی و کرنبری فعالیت ذهنی آنها افزایش یافته است.

رژیم غذایی و بیماری آلزایمر: قدم بعدی

در حالی که هنوز هیچ پاسخ قطعی برای معمای بیماری آلزایمر پیدا نشده است ولی ذکر چند نکته می تواند مفید باشد:  مکمل های غذایی، افزودنی های غذایی، ویتامین ها و مکمل های دارویی گیاهی  نتوانسته اند تاثیر خاصی  بر درمان آلزایمر داشته باشند درعوض بیشتر محققان بر این باورند که اکثر مردم باید به یک روش زندگی سالم خو بگیرند – چربی های اشباع شده محدود و آنتی اکسیدان و ویتامین های ب نامحدود  . برای نمونه رژیم غذایی مدیترانه ای که مملو از میوه ها و سبزیجات ، حبوبات ، ماهی ، روغن زیتون ، لبنیات و مقدار کمی گوشت قرمز و مرغ است ، می تواند الگوی خوبی باشد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!