آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

با جوش های روی پوست سر چه کنیم؟

۱۵ آذر ۱۳۹۵ ۲:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
با جوش های روی پوست سر چه کنیم

جوش روی پوست سر علل متفاوتی دارد که در برخی موارد حتی ممکن است باعث آسیب به ریشه مو و ریزش موها بشود. جوش یا آکنه روی پوست صورت، بازوها، پشت و ران‌ها امری طبیعی است اما جوش کف سر پدیده ای کمیاب است. جوش ‌ها غیر از محلی که ایجاد می‌شوند، معظلی آزار دهنده به حساب می آیند زیرا علاوه بر ظاهر ناخوشایند، سوزش و خارشی بعضا غیر قابل تحمل دارند.

دلایل جوش زدن پوست سر

  • آکنه
  • شوره سر
  • شپش
  • فولیکولیت

۶ نکته درباره جوش کف سر

۱- شپش

در سنین مدرسه و سربازی ممکن است دلیل خارش سر و بروز جوش در کف‌ سر، شپش باشد. در این شرایط با معاینه می ‌توان تخم شپش را مشاهده و از شامپوی پرمترین برای ۲ نوبت به فاصله یک هفته استفاده کرد. بعد از زدن شامپو به سر باید ۲۰ دقیقه به آن استراحت داد تا اثر کند و بعد موها را آب کشید. در ضمن تمام افراد خانواده نیز باید همزمان از این شامپو برای دو نوبت استفاده کنند زیرا احتمال انتقال شپش به دیگران وجود دارد.

۲- آکنه

در سنین بعد از بلوغ تا ۴۰ سالگی، جوش ‌ها در افرادی که زمینه ابتلا به آکنه را دارند، ممکن است غیر از ناحیه صورت، کمر، سینه و سر را هم درگیر کند. در این گروه از افراد مصرف کپسول ایزوترتینویین کنترل ‌کننده است. ۷۰ درصد افرادی که جوش می ‌زنند بعد از مصرف این دارو بهبود می ‌یابند و در ۳۰ درصد افراد لازم است درمان‌ ها ادامه ‌دار باشد. در صورت غفلت این احتمال وجود دارد که جوش باعث ‌ریزش دائمی موهای ناحیه و کچلی دائمی شود.

۳- ژنتیک

جوش کف‌ سر ممکن است به دلیل مسدود شدن مجاری چربی ‌ساز بروز کند و گاهی زمینه ژنتیکی دارد و باید در مورد علت بروز آن با متخصص پوست مشورت کنید.

۴- عامل میکروبی

برخی جوش ‌ها در ناحیه کف‌ سر زمینه میکروبی دارند و گاهی به درمان مقاوم می ‌شوند. برای درمان می ‌توان از شامپوهای ضد چربی حاوی ماده موثر زینک ‌پریتیون، کتوکونازول و سلنیوم ‌سولفاید به نوبت استفاده کرد. این شامپوها خواص دارویی دارند و برحسب نیاز باید زیر نظر متخصص مصرف شوند. مصرف یک نوع شامپو به طور مداوم سبب مقاوم شدن عوامل میکروبی به دارو می‌شود.

۵- حساسیت

افرادی که زمینه اگزما دارند و در فصل بهار دچار آبریزش و… می‌ شوند می‌توانند از داروهای ضد حساسیت برای درمان جوش سر هم استفاده کنند و شامپوی کرمی مصرف کنند تا پوست سر خشک نشود.

۶- مراقبت

افرادی که جوش کف‌ سر یا ضایعات مشابه دارند، باید با آب ولرم حمام کنند و تا جای ممکن کمتر از سشوار استفاده کنند و هنگام خروج از منزل نیز ترجیحا کلاه بگذارن. جوش روی پوست سر ممکن است باعث آسیب به ریشه مو و ریزش موها بشود.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!