آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۶ خرداد

بایدها و نبایدها در مواجهه با کودکان تب دار

۲ شهریور ۱۳۹۵ ۴:۳۷ بعد از ظهر مرضیه شکری
بایدها و نبایدها در مواجهه با کودکان تب دار

تب از علایم شایع بیماری ها در کودکان است. تب در بسیاری از مواقع خوش‌ خیم بوده و به علت افزایش پاسخ ‌های ایمنی ممکن است مفید باشد، اما وجود تب در کودکان باعث ناراحتی بیمار و نگرانی والدین و پزشکان می‌شود.

تاکنون بارها کودکانی به علت یک تب ساده ناشی از سرما خوردگی و عدم کنترل آن، در طول روز توسط والدینشان چندین بار به پزشکان و کلینیک‌ های متعدد مراجعه کرده‌ اند و در نهایت هم نتیجه ‌ای نگرفته‌ اند و یا کودکانی را شاهد بوده‌ ایم که به دنبال عدم کنترل به موقع تب دچار Febrile Convulsion شده‌اند.

چندین علت جهت عدم کنترل تب در کودکان متصور است:

۱- عدم مصرف به موقع داروها و یا از یاد بردن یک نوبت از مصرف داروها

۲- عدم مصرف داروهای ضد تب با دوزاژ مناسب

۳- خود درمانی با داروهای ضد تب و تعلل در مراجعه به مراکز درمانی. گاهی این داروها به مدت طولانی در یخچال‌ های خانگی مانده‌ اند و تاریخ مصرف شان نیز گذشته است.

۴- نبود آگاهی در امر کنترل تب در خانه، برای مثال بارها شاهد آن بوده‌ ایم که به علت لرز ناشی از تب، بچه را با دو عدد پتو پوشانده‌ اند و یا کنار بخاری قرار داده‌ اند که منجر به افزایش شدید تب (و گاهی تشنج) شده است.

چندین علت نیز مربوط به پزشکان است که عبارتند از:

۱- آموزش: مهمترین مساله در امر کنترل تب کودکان، مساله‌ آموزش و توجیه چگونگی کنترل تب توسط والدین است. باید اعتراف کرد که پزشکان وقت زیادی را جهت آموزش اقدامات غیردارویی جهت کاهش تب کودکان به والدین اختصاص نمی‌دهند. باید روش انجام صحیح یک پاشویه‌ خانگی را به والدین توضیح داده و تاکید کرد که حتما از پوشش‌های سبک برای کودکان تب ‌دار استفاده کنند.

۲- رهیدراتاسیون: باید به والدین توضیح داد زمانی که کودک تب ‌دار است مایعات اضافی به او بدهند تا آب تبخیر شده به علت تب جانشین گردد.

۳- تشخیص: پزشک باید علت اصلی تب را تشخیص داده و نسبت به درمان صحیح آن اقدام نماید.

۴- تجویز: مهمتر از همه تجویز داروهای ضد تب با دوز صحیح است. این مورد مهمترین قسمت کنترل تب در کودکان است تا به موقع از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری به عمل آید. بارها دیده‌ایم که برای یک کودک شش ساله با وزن ۲۰ کیلوگرم نوشته شده: شربت استامینوفن ، یک قاشق مرباخوری هر شش ساعت و یا قطره‌ استامینوفن برای یک کودک ۵ ساله با وزن ۱۸ کیلوگرم: ۲۰ قطره هر شش ساعت. عدم تجویز دوز صحیح استامینوفن یکی از عوامل بسیار مهم در امر عدم کنترل تب اطفال است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!