آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

باور کردنی نیست اما، این بسته بندی ها را می شود خورد!

۶ شهریور ۱۳۹۵ ۲:۱۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
باور کردنی نیست اما، این بسته بندی ها را می شود خورد!

احتمالا تیتر این مطلب برایتان غیرقابل باور باشد، اما عجله نکنید! محققان آمریکایی برای اولین‌ بار از پروتئین موجود در شیرخام ، پوشش بسته‌ بندی و نگه‌ دارنده مواد غذایی قابل خوردن تولید کردند. به گزارش ساینس دیلی، با اینکه سال هاست دانشمندان و محققان خطرات استفاده از مواد پلاستیکی در پوشش صنایع غذایی را هشدار می‌دهند، اما متاسفانه تقریبا همه شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی بی ‌توجه به توصیه‌ های مطرح در این زمینه حتی از پلاستیک ‌های نامرغوب نیز در پوشش مستقیم مواد غذایی مثل لبنیات استفاده می‌کنند.

طبق آخرین تحقیقات انجمن شیمی ایالات متحده، بعضی از پلاستیک‌ ها که به صورت مستقیم با مواد غذایی در ارتباط هستند، محتویات شیمیایی بسیار خطرناکی را به مواد غذایی منتقل می‌کنند. به گفته پروفسور پگی توماسولا، عضو انجمن شیمی آمریکا و سرپرست گروه تولید کننده پوشش بسته ‌بندی از پروتئین شیر، پس از سال ها مطالعه بالاخره روش اقتصادی جداسازی پروتئین ‌های مقاوم از شیر ابداع شد. پوشش‌ های پروتئینی مانند پلاستیک سد ایمنی در برابر نفوذ اکسیژن هستند و بنابراین از فساد مواد غذایی جلوگیری می‌کنند.

اهمیت بسته بندی در صنعت مواد غذایی

این شیمیدان باتجربه معتقد است که بسته ‌بندی مواد غذایی از چند جنبه مثل رعایت بهداشت، ظاهر جذاب و حفظ محیط زیست قابل بررسی است. در شرایط فعلی تمامی شرکت‌ های تولید کننده مواد غذایی از پوشش‌ های پایه نفتی در بسته‌ بندی مستقیم مواد غذایی استفاده می‌کنند که این مسئله نه تنها خطر ورود مواد شیمیایی خطرناک عامل سرطان را به موادغذایی افزایش می‌دهد، بلکه باعث پراکنده‌ شدن میلیون ‌ها تن زباله پلاستیکی غیرقابل جذب در طبیعت می‌شود.

توماسولا و دستیارانش برای تولید پوشش‌ بسته ‌بندی بهداشتی، خوراکی و قابل جذب در طبیعت از پروتئین کازئین موجود در شیر استفاده کردند. پوشش کازئینی تا ۵۰۰ برابر بهتر از پلاستیک از ورود اکسیژن به موادغذایی جلوگیری می‌کند.

پوشش مواد غذایی ساخته‌ شده از پروتئین کازئین قابل خوردن است، اما مزه خاصی ندارد، بنابر این در نمونه بعدی مقداری طعم‌ دهنده به آن افزوده می‌شود تا تمایل مردم برای خرید محصولات با بسته ‌بندی کاملا بهداشتی، خوراکی و دوستدار محیط ‌زیست افزایش یابد./ایسنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!