آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

آمادگی جهان برای اولین عمل پیوند سر انسان

۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۲۹ قبل از ظهر مرضیه شکری
باور نکردنی است اما، جهان برای اولین عمل پیوند سر انسان آماده می‌شود!

در این دنیا چیزهای بسیاری برای باور نکردن وجود دارد اما این یکی قطعاً سرآمد همه آنان است! بر طبق گزارش های منتشره، به زودی و برای اولین بار در تاریخ بشر در جهان عمل پیوند سر بر روی والری اسپریدونوف، کارشناس روسی تکنولوژی انجام خواهد شد.

این عمل اولین تجربه منحصر به فرد از این نوع است. دانشمند روسی که قرار است این عمل پیوند روی او انجام شود، مدیر یک مرکز آموزشی است که به علت بیماری آموزشگاه خود را از منزلش در مسکو اداره می کند. اسپریدونوف مبتلا به نوع خاصی از بیماری موسوم به وردینگ هوفمن است. این بیماری یک بیماری موروثی است که باعث تحلیل رفتن عضلات و سلول های عصبی حرکتی می شود. این بیماری کشنده است و پزشکان معتقدند که فرد بیمار هر لحظه ممکن است بمیرد.

به نوشته واشنگتن پست این بیماری، باعث فلج شبه کامل اسپریدونوف شده است. او به سختی می تواند غذا بخورد و ویلچر خود را با استفاده از یک اهرم جابجا می کند.

ائتلاف چینی ایتالیایی برای انجام عمل قرن

شیائوپینگ رین، جراح ۵۵ ساله چینی، که در آمریکا زندگی می کند، یکی از عوامل اصلی این تجربه منحصر به فرد است. رین پیشتر سرپرست تیم پزشکی بود که اولین عمل پیوند دست را با موفقیت به انجام رساند. او عمل پیوند مذکور را قبلا روی پاهای جلویی خوک آزمایش کرده بود.

دیگر عضو این تیم یک جراح مغز و اعصاب ایتالیایی به نام سرجیو کاناورو ۵۱ ساله است. او خود را با شخصیت افسانه ای دکتر ویکتور فرانکنشتاین مقایسه می کند. او تحقیقات و مقاله های پزشکی متعددی را منتشر کرده است که در محافل پزشکی مورد استقبال قرار گرفتند. کاناورو در سال ۲۰۱۳ برای انجام عمل پیوند سر انسان اعلام آمادگی کرده بود.

اکنون آنچه مسلم است این است که هر دو جراح برای انجام این عمل منحصر به فرد و پیوند سر انسان ابراز علاقمندی کرده اند. اسپریدونوف نیز با انجام این عمل موافقت کرده است.

همانطور که کاناورو، جراح ایتالیایی در گزارش خود که در مجله آتلانتیک منتشر شده است اعلام کرد، احتمال دارد این عمل در اوایل سال ۲۰۱۷ انجام شود. این پزشک جراح در گزارش خود، از احتمال ۹۰ درصدی موفقیت آمیز بودن این پیوند خبر داده و گفته است این عمل مستلزم مشارکت ۸۰ جراح است و هزینه ای ده ها میلیون دلاری دارد.

این در حالی است که جراح چینی در گزارش خود نوشت که این عمل جراحی در تاریخ بشر و علم ثبت خواهد شد. به گفته شیائوپینگ رین، پزشکان تلاش خواهند کرد رنگ پوست اسپریدونوف را با رنگ پوست نفر دومی که تحت عمل پیوند قرار می گیرد و به دلیل سکته مغزی درگذشته است، هماهنگ کنند.

این کار باعث می شود پیوند سر بر روی بدن آسان تر شود. این عمل پیوند در چین انجام خواهد شد، زیرا آمریکا و اروپا زیر بار چنین عملی نخواهند رفت.

آیا اسپریدونوف خواهد توانست پیانو بنوازد؟

از سوی دیگر بسیاری از دانشمندان و علمای اخلاق این عمل پیوند را یک عمل پوچ و منشأ امید بیهوده دانستند. یکی از آنها می گوید چنانچه اسپریدونوف بمیرد – که احتمال آن هم وجود دارد – این پزشکان باید به اتهام قتل تحت تعقیب قرار بگیرند.

انتشار اخباری درباره انجام این عمل پرسش های قابل توجهی پدید آورده است. آیا رین و کاناورو می توانند این عمل پیوند را انجام دهند؟ آیا اساسا این عمل باید انجام شود؟ از آنجا که جسم متعلق به یک پیانیست بوده است آیا اسپریدونوف پس از عمل می تواند پیانو بنوازد؟ پس از این عمل پیوند با چه موجودی رو به رو خواهیم شد؟ آیا او اسپریدونوف خواهد بود یا انسانی دیگر که حاصل پیوند یک سر و یک جسم است؟/العالم

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!