آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ مرداد

بالا رفتن سن چه تاثیری بر مثانه دارد

۶ دی ۱۳۹۴ ۱۰:۲۵ قبل از ظهر مهراد مظاهری
بالا رفتن سن چه تاثیری بر مثانه دارد

بالا رفتن سن با تغییراتی ظاهری همراه است که به خوبی نمایان است، مانند سفید شدن مو و چین و چروک.

ولی باقی تغییرات در طول زمان، در درون بدن اتفاق می افتند. مثانه و سیستم دفع ادرار شما هم با سنتان بنحو نامطلوبی تغییر می کند.

شناختن این تغییرات و مقابله با مشکلات آن موجب افزایش سلامتی تان می شود.

عفونتها هنوز هم شایع اند

تقریباً ۱۰ درصد زنان یائسه هر سال تجربه عفونت ادراری دارند.این میزان در مقایسه با زنان جوان، زیاد بالا نیست.۱۷ درصد زنان هر ساله به عفونت ادراری دچار می شوند ولی علائم در میان زنان سالخورده متفاوت است.

با توجه به مطالعه اخیر در آرشیو مجله علم پیری شناسی و طب سالمندان، در زنان سالخورده نیاز به ادرارکردن، پشت درد و درد شکم بیشتر است.با وجودی که ادرار زنان جوان منظم است ، بروز مشکلات با درد و سوزش همراه است.

برای رفع این عفونت دردناک، مقدار زیادی آب بنوشید (۶ تا ۸ لیوان در روز) و از لباس زیر نخی استفاده کنید.

ممکن است مجرای ادرار شما بسته شود

برای زنان و مردان، تغییر در سیستم تناسلی به مثانه مربوط می شود. در مردان با بالا رفتن سن، غده پروستات آنها به اندازه گردو می شود و راه مثانه را می بندد. در زنان ماهیچه های لگن ضعیف شده و منجر به جابجا شدن مثانه می شود و نهایتاً مثانه نمی تواند تخلیه شود.

هر دوی این مشکلات عامل مسدود شدن مثانه هستند. اگر نشانه هایی از مسدود شدن در مثانتان می بینید ، به دکترتان مراجعه کنید نشانه هایی از قبیل : درد شکمی، دشواری در ادرار کردن و موارد دیگری مانند ترشحات .

دیواره مثانه سفت می شود

با بالا رفتن سن، عضلات پوششی مثانه ضعیفتر می شوند و انعطاف خود را از دست می دهند. این از دست دادن قدرت به این معنی است که زمانی شما به دستشوئی می روید، ممکن است مثانه شما کامل تخلیه نشود. اگر شما در تخلیه ادرار بطور کامل مشکل دارید، یک متخصص اورولوژی می تواند به شما کمک کند.

مقدار ترشح و سنگها بیشتر می شوند

از دست دادن اختیار ادرار در افراد سالخوده بیشتر است ولی نباید این امر را یک اتفاق طبیعی قلمداد کرد که با بالا رفتن سن پیش می آید. با پزشک خود مشورت کنید، ممکن است با تغییر شرایط زندگیتان، دارو و یا عمل جراحی به شرایط طبیعی بر گردید.

با بالا رفتن سن، خطر ایجاد و درد سنگ کلیه (کریستال سختی از مواد معدنی که درون اندام ها شکل می گیرد) هم افزایش می یابد. این اتفاق در مردان رایجتر است و معمولاً با عفونت یا بزرگ شدن پروستات همراه است.

بعضی از سنگهای کوچک با نوشیدن آب دفع می شوند. سایر سنگها بوسیله وارد کردن لوله ای به داخل مجاری ادرار و یا جراحی برطرف می شوند.

خطر افزایش سرطان

سرطان مثانه، ششمین سرطان در امریکاست که بیشتر گریبانگیر مردهاست ولی خطر آن برای هر فردی با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

از علائم سرطان مثانه، دیده شدن خون در ادرار، ادرار همراه با درد، ضعف در تخلیه کردن کامل مثانه و پشت درد است.این نشانه ها می تواند علائم سایر مشکلات جسمانی نیز باشند. اگر این علائم را دارید حتماً به دکترتان بگویید. او می تواند علت را تشخیص دهد و درمان را شروع کند.

ترجمه: آشپزباشی ، به نقل از سی ان ان

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار مقالات

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!