آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

این ۵ علامت را جدی بگیرید! ممکن است در معرض سکته مغزی باشید

۲۵ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۶ قبل از ظهر مرضیه شکری
این 5 علامت را جدی بگیرید! ممکن است در معرض سکته مغزی باشید

آیا فکر می‌کنید چیزی مثل سکته مغزی فقط برای افراد مسن حادث می‌شود؟ اگر جواب‌ تان مثبت است سخت در اشتباهید! هرچند که اکثریت سکته‌ها در افراد بالای ۶۵ سال اتفاق می‌افتد، اما حدود ۱۰٪ از سکته ‌ها در افراد زیر ۴۵ سال رخ می‌دهد و زنان بیش از مردان در معرض خطر هستند.

در حقیقت، طبق گفته‌ انجمن قلب آمریکا، سالانه بیشتر از ۱۰۰ هزار زنِ کمتر از ۶۵ سال سکته می‌کنند. این حقیقت به این معناست که شما یا اطرافیان تان، می‌توانید در معرض خطر باشید، آن هم خیلی زودتر از زمانی که انتظار دارید.

به گفته دکتر اندرو استیمر، مدیر برنامه سکته در بیمارستان دانشگاه MedStar Georgetown به معدود دلایلی خطر سکته در زنان بیش از مردان است. از جمله سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت که روی هر دو جنسیت تاثیر می‌گذارد، اما برخی از علائم به زنان اختصاص دارد.

بارداری یکی از این عوامل است، به‌ ویژه در سه‌ ماهه‌ سوم و در هفته‌ها و ماه‌های بعد از زایمان. برخی از آنها به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد. چنانچه در استراحت مطلق باشید، جریان خون در رگ‌ ها کند می‌شود، که شما را بیشتر مستعد لخته شدن خون می‌کند.‌

خوردن قرص‌های ضدبارداری می‌تواند خطر سکته را در شما افزایش دهد. همچنین زنانی که میگرن را با عوارض عصبی تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض خطر هستند. به گفته استیمر همه این عوامل در کنار هم خطر سکته را در زنان افزایش می‌دهد. همچنین رایج‌ترین نوع، سکته‌های ایسکمیک است (که حدود ۸۰ تا ۹۰٪ تمام موارد را شامل می‌شود)، زمانی که لخته شدن خون مانع از رسیدن خون و اکسیژن کافی به مغز می‌شود، رخ می‌دهد. در سکته زمان حیاتی است. به این معنا که هرچه بیشتر صبر کنید، زمان بیشتر برای بروز آسیب دائمی وجود دارد.

علائم اولیه سکته مغزی

علاوه بر سبک زندگی سالم، توجه به علائم اولیه‌ بهترین شگرد دفاعی است. پس فورا به اورژانس مراجعه کنید. در ادامه مهم‌ ترین نشانه‌های خطر آورده شده است:

احساس ضعف یا بی‌حسی در بخشی از بدن

از دست دادن ناگهانی قدرت یا ناتوانی در یکی از اعضای بدن، به ویژه در بازو و زانو، نشانه‌ رایج سکته است. یک گوشه از صورت تان نیز ممکن است بی‌حس شود.

اختلال در تکلم

این نشانه به چند صورت بوجود می‌آید. صحبت تان ممکن است بریده بریده شود یا تنها در گفتن کلمات مشکل داشته باشید. همچنین ممکن است برای درک آنچه دیگران می‌گویند با مشکل مواجه شوید. این امر می‌تواند با گستره‌ ای از حالت خفیف تا شدید همراه شود. در حالی که همه ما لحظاتی را داریم که نمی‌توانیم یک کلمه را به یاد آوریم یا کلمه را درست ادا کنیم.

بیشتر مردم خودشان و یا بدن شان را به اندازه کافی می‌شناسند تا تشخیص دهند این زودگذر است و یا تنها درمورد یک کلمه خاص به کار می‌رود. اگر کسی در هنگام صحبت دچار اختلال شد، چه بریده بریده صحبت کردن یا ناتوانایی در تکلم ، برای مثال کلمات در نوک زبان شان باشد ولی به یاد نیاورند، زمان آن است که فورا دنبال درمان باشید. اساسا اگر چیزی غیرعادی به‌ نظر رسید، باید خیلی سریع دنبال رسیدگی پزشکی باشید.

سردرد شدید

به احتمال زیاد سردرد در سکته ‌های همراه با خون ریزی رخ می‌دهد. در این حالت به جای اینکه رگ مسدود شود، تراوش می‌کند و خون ریزی مغزی می‌کنید. سکته‌ های همراه با خون ریزی به ‌نسبت سکته‌ های بدون آن خیلی کمتر رایج هستند و حدود ۱۰ تا ۱۵٪ از تمام سکته‌ ها به حساب می‌آید اما میزان مرگ و میر بالاتری دارند.

از دست رفتن بخشی از بینایی

بسیار شبیه به ضعف و بی‌حسی اندام بدن، مشکلات بینایی نیز معمولا یک‌ طرفه هستند. اما به‌ جای از دست‌ دادن بینایی کامل یک چشم، بیشتر احتمال دارد که بخشی از بینایی هر دو چشم از دست برود (برای مثال، هیچ یک از چشم‌ ها نمی‌توانند سمت چپ را ببینند). دلیل آن این است که چشم و عصب بینایی کاملا سالم هستند، اما جایی که اطلاعات در آن پردازش می‌شوند آسیب دیده است.

درحمله‌ ناگهانی یک یا همه‌ این نشانه‌ها را تجربه می‌کنید و بلافاصله باید به نزدیکترین بیمارستان بروید. نشانه‌ ها خیلی سریع اتفاق می‌افتند، اما همه آن‌ها نباید رخ دهند تا مجوز رفتن تان به اورژانس شوند.

نکته پایانی

هرگاه یک علامت عصبی جدید روی یک طرف بدن تان تاثیر بگذارد، سریع به اورژانس بروید. ممکن است میگرن و یا چیز خوش خیم دیگری باشد، اما مشکل زمانی است که شما به پزشک مراجعه نکنید، در آن زمان شما فرصت درمان واقعی سکته مغزی را از دست می‌دهید. اگر فکر می‌کنید یکی از علائم را دارید، سریع تصمیم گرفته و به اورژانس بروید، حتی اگر به چیزی که خیلی جدی نیست مربوط شود، خیلی بهتر است که سالم باشید تا متاسف.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!