آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ تیر

این ویتامین ها در کلیه شما سنگ سازی می‌کنند

۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ۷:۲۸ قبل از ظهر مرضیه شکری
این ویتامین ها در کلیه شما سنگ سازی می‌کنند

سنگ کلیه پدیده دردناک و منزجر کننده ای است که می‌تواند نتیجه عوامل گوناگونی باشد. در ایجاد سنگ کلیه عدم تحرک و مصرف ویتامین‌های مختلف تأثیر دو چندانی دارند. سنگ کلیه همچنین می‌تواند نتیجه‌ بیماری‌ های ارثی و ژنتیکی، محیط زندگی، عمل جراحی در فرد و مسائل آناتومیکی باشد.

همچنین یکسری بیماری‌ ها که املاح ادرار را افزایش می‌دهند می‌توانند سنگ کلیه ایجاد کنند. عدم دفع ادرار و راکد ماندن آن و در نتیجه ایجاد رسوب در افرادی که عمل جراحی شده‌ اند موجب بروز سنگ کلیه می‌شود به علاوه مصرف بیهوده مواد غذایی و ویتامین ‌ها از دیگر علل ایجاد سنگ کلیه است.

نقش ویتامین ها

اغلب افراد به دنبال ضعیف‌ شدن بدن خود در مقابل مصرف آنتی‌بیوتیک از ویتامین‌ های مختلف استفاده می‌کنند که نه تنها باعث تقویت آنها نمی‌شود بلکه این ویتامین ‌ها که مهمترین آنها D,B,C است تبدیل به اگزالات ادرار شده و در نهایت منجر به ایجاد سنگ کلیه می‌شود.

باید بدانید کم مصرف کردن آب منجر به سنگ کلیه نمی‌شود اما کسانی که به دلایل مختلف شغلی و آب و هوایی تعریق بالایی دارند می‌توانند مستعد ایجاد سنگ باشند. همچنین بیماری سنگ کلیه در مردان در مقایسه با زنان شایع ‌تر است.

روش درمان

سنگ کلیه از جمله بیماری‌ هایی است که کاملاً قابل درمان و پیشگیری است. سنگ‌ های خیلی بزرگ بدون درد با استفاده از سنگ شکن بهبود می‌یابند. نمی‌توان برای بهبود سنگ کلیه به ماده غذایی خاصی اشاره کرد برای نمونه ممکن است گاهی برای یک نوع سنگ کلیه سبزیجاتی مفید و برای سنگ دیگری مضر باشد، اما بهترین روش درمانی این بیماری تحرک است. با ترکیبات دارویی، برای سنگ‌ های اگزالاتی ادرار را اسیدی و برای سنگ ‌های اسید اوریکی ادرار را قلیایی می‌کنند.

دکتر برومند – فوق تخصص بیماری‌های کلیوی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!