آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ اردیبهشت

ایدز و راهی برای ریشه‌کنی در آفریقای جنوبی

۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۴:۱۰ بعد از ظهر علی اناری
محققان برای ریشه‌کنی ایدز راهی آفریقای جنوبی شدند

واژه «ایدز» همواره مرگ و نیستی مطلق را در اذهان یادآور می‌شود اما هستند کسانی که هنوز دست از مبارزه نکشیده‌اند. نزدیک به ۱۸ هزار پژوهشگر، فعال مدنی و سیاستمدار در کنفرانس جهانی ایدز در دوربان آفریقای جنوبی گرد آمدند تا درباره امکان ریشه‌کن کردن ایدز در جهان تبادل نظر کنند.

نزدیک به هفت میلیون نفر در آفریقای جنوبی آلوده به ویروس HIV هستند. در هیچ‌ کجای دنیا آمار مبتلایان به این ویروس به این اندازه نیست. برنامه سازمان ملل متحد برای مقابله با ایدز UNAIDS تخمین می‌زند که در آفریقای جنوبی از هر پنج بزرگسال یک نفر به این ویروس مبتلاست. اکنون گفته می‌شود که در زمینه مبارزه با ایدز پیشرفت‌های بسیاری حاصل شده است.

به گفته «ان‌تسیکی ام‌پولو»، عضو یکی از سازمان‌های کمک‌رسانی آفریقای جنوبی تا سال ۲۰۰۰ آمار ایدز در آن‌جا پنهان نگه داشته می‌شد و داروهای مورد نیاز بیماران در اختیارشان قرار داده نمی‌شد.

به گزارش دویچه‌وله، جمهوری آفریقای جنوبی نه تنها مبارزه با ایدز را در برنامه خود قرار داده بلکه به گفته سازمان ملل به یکی از پیشتازان این برنامه تبدیل شده است. با این همه «ساندیله ام‌سیمانگو» مددکار خیابانی در این باره می‌گوید که خوش‌بینی زیاد نباید باعث شود بر واقعیت‌چشم ببندیم:‌ «گاه سر و کارمان به مراکز درمانی‌ای می‌افتد که در آن‌ها هیچ دارویی یافت نمی‌شود. یا باید به بیماران رسیدگی کنیم، اما از دستکش و تجهیزات لازم خبری نیست.»

این مددکار می‌خواهد شرکت‌کنندگان در کنفرانس دوربان را متوجه این واقعیت کند که با وجود تمجیدهایی که از مبارزه با ایدز در آفریقای جنوبی می‌شود، وضعیت در این کشور در مجموع رضایت‌بخش نیست. او عقیده دارد تصویری که وزیر بهداشت این کشور از وضعیت آفریقای جنوبی به دنیا می‌دهد، با واقعیت انطباق ندارد.

آمار به طور مشخص می‌گویند که هفت میلیون نفر اچ‌آی‌وی مثبت در آفریقای جنوبی وجود دارند و روزانه نزدیک به ۱۰۰۰ نفر به آن‌ها اضافه می‌شود. این ارقام هولناک‌اند. در مقابل باید این را نیز در نظر داشت که آفریقای جنوبی کشوری است که دولت به هزینه خود، داروهای ضد ویروس را در اختیار نیمی از بیماران قرار می‌دهد.

اما ان‌تسیکی ام‌پولو، عضو یکی از سازمان‌های کمک‌رسانی آفریقای جنوبی به این اشاره دارد که این‌ اقدامات کافی نیست. به گفته او در محلات حاشیه‌ شهر‌ها که بیشتر ساکنان آن فقیر و غیر سفیدپوست هستند، دارو و مددیار به اندازه کافی وجود ندارد. او از کنفرانس دوربان می‌خواهد که به فکر ایجاد شرایطی باشند که همه بیماران به اندازه کافی به امکانات درمانی دسترسی داشته باشند، بخصوص که داروهای ارزان و قابل پرداخت برای همه موجود است./ایسنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!