آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

انجام این کار حال مغز شما را خوب می‌کند

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۲۲ قبل از ظهر مرضیه شکری
انجام این کار حال مغز شما را خوب می‌کند

اگر تجربه‌ دویدن یا شنای طولانی داشته باشید، حتما با حال خوش بعدش هم آشنا هستید. ورزش کردن نه ‌تنها وضعیت جسمی ما را بهتر می‌کند که برای سلامت روان ما هم مفید است.

برای این که تاثیر ورزش را بر سلامت روان تان ببینید، لازم نیست حتما حرفه‌ای باشید و با امکانات خاصی ورزش کنید. هر ورزشی هر چقدر هم اندک روی ذهن ما تاثیر می‌گذارد و کمک می‌کند با استرس ‌های روزمره بهتر کنار بیاییم و در برابرشان مقاوم ‌تر باشیم. حتی اگر مشکلات روانی جدی‌ تری از استرس‌ های روزمره داشته باشیم باز هم ورزش می‌تواند به کمک مان بیاید.

اخیرا نتایج مطالعه‌ای نشان داد، شش هفته دوچرخه سواری یا تمرین وزنه‌ برداری استرس و نگرانی زنانی را که تشخیص اختلال اضطرابی دریافت کرده بودند، کاهش داده است. در آزمایش دیگری که اخیرا برای سنجیدن تاثیر ورزش روی موش‌ ها انجام شد، پژوهشگران در هر قفس یک موش پرخاشگر و یک موش آرام قرار دادند. بعضی موش‌ های آرام قبل از این که وارد قفس شوند به وسایل ورزشی مثل چرخ دویدن دسترسی داشتند و بعضی هم هیچ وسیله ‌ای برای تحرک نداشتند. همه‌ موش ‌های آرام از موش پرخاشگر می‌ترسیدند و گوشه‌ قفس در تاریکی پنهان می‌شدند و در برابرش مطیع بودند ولی موش‌های آرامی که ورزش کرده بودند، بیشتر از موش ‌هایی که ورزش نکرده بودند، در برابر موش پرخاشگر از پس خودشان برمی‌آمدند و وقتی دوباره تنها می‌شدند سریع به حالت عادی خودشان برمی‌گشتند و حالت ترسیده نداشتند.

کاهش استرس با ورزش

وقتی سلول ‌های مغز این دو دسته موش را با هم مقایسه کردند،‌ دیدند آمیگدال و قشر میانی پیش ‌پیشانی موش‌ هایی که قبل از مواجهه با موش پرخاشگر ورزش کرده بودند، فعال ‌تر از موش‌ هایی بود که فرصت ورزش نداشتند. این دو ناحیه مغزی هم در ما انسان‌ ها و هم در موش‌ ها در پردازش احساسات نقش دارند.

هرچند این مطالعه روی موش ‌ها انجام شده، ما و موش‌ ها آنقدرها هم که فکر می‌کنید از هم دور نیستیم. موش ‌ها کوچک ‌ترین پستانداران روی زمین هستند و از همین رو،‌ بیشتر مطالعات آزمایشگاهی درباره انسان‌ ها و دام‌ های بزرگ‌ تر روی آنها انجام می‌شود.

پس اگر در خانه یا محیط کار استرس زیادی دارید یا قرار است فردا جلسه کاری سختی با یک رئیس پرخاشگر داشته باشید، کفش‌ راحتی ‌تان را از کمد در آورید و دست‌کم، ۲۰ دقیقه پیاده‌ روی کنید. قطعا حال تان بهتر می‌شود و بهتر از پس مشکلات بر می‌‌آیید./جام جم آنلاین

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!