آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۵ اردیبهشت

افزایش اسید اوریک به نقرس منتهی می‌شود! راه حل چیست؟

۳ مهر ۱۳۹۵ ۳:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
افزایش اسید اوریک به نقرس منتهی می‌شود! راه حل چیست؟

کسانی که درد بیماری نقرس را تجربه کرده اند خوب می‌دانند که اسید اوریک چه نقشی در وضعیت درد آورشان دارد.اسید اوریک ماده ای است که از سوخت و ساز پروتئین ها در بدن حاصل می شود. افزایش این ماده دفعی در بدن می تواند به علل مختلفی از جمله افزایش مصرف پروتئین های حیوانی، کاهش آنزیم های مؤثر بر روی تجزیه این ماده باشد.

رابطه اسید اوریک و نقرس

افزایش بیش از حد اسید اوریک در بدن می تواند باعث تشکیل کریستال های اسید اوریک در نقاط مختلف بدن شود از جمله در مفاصل، بافت کلیه ها و حتی در لگنچه کلیه ها که منجر به تشکیل سنگ های اسید اوریکی می شود (دقیقاً شبیه به تشکیل بلورهای نبات در محلول فوق اشباع شکر در آب).

در نتیجه تورم و التهاب مفاصل و درد ناشی از آن می تواند باعث آسیب مفصل شود که ما به آن نقرس یا Gout می گوئیم. نقرس بیماری شایعی است که معمولاً مردان با سنین متوسط و یا بالاتر و زن های بعد از سنین یائسگی را مبتلا می کند ولی می تواند در سنین پائین تر نیز دیده شود.

علائم نقرس

اولین علامت شایع آن التهاب و تورم حاد مفصل است که معمولاً یک مفصل را در ابتدا درگیر می کند و در حملات بعدی می تواند چندین مفصل را دچار قرمزی، تورم و التهاب سازد. مفاصل شست پا و مچ پا و زانو شایع ترین مفاصل درگیر هستند خصوصاً در سنین پیری مفاصل انگشتان شایع ترین مفاصل درگیر هستند. در زنان جوان علت شروع نقرس می تواند ارثی باشد.

اولین حمله نقرس معمولاً در شب اتفاق می افتد و بسیار بسیار دردناک و آزار دهنده است. مفصل درگیر شده معمولاً قرمز، متورم، گرم و دردناک است بطوری که با اشاره کوچکی به آن درد بسیار تا حمله بعدی که ممکن است از چند هفته تا چند ماه دیگر شروع شود کاملاً از بین می رود.

عوامل حمله حاد نقرس

رژیم غذائی پر پروتئین ، ضربه به مفصل، عمل جراحی، مصرف زیاد الکل، درمان شدید کاهش اسید اوریک خون و بیماری هایی مثل سکته های قلبی و مغزی.

معمولاً حملات متعدد نقرس باعث تغییر شکل مفصل می شوند که این تغییر بسیار شبیه به تغییرات مفصلی در بیماری های روماتیسم مفصلی است ولی در واقع تغییر شکل مفصل به علت رسوب موادی است که اصطلاحاً به آن توفوس گفته می شود. این مواد حالتی شبیه به پنیر نرم دارند که در مجاورت مفصل تجمع می یابد و باعث تغییر شکل مفصل می شود.

راه حل و درمان

تشخیص قطعی نقرس با کشیدن مایع مفصل درگیر توسط سوزن است که بایستی مایع را در زیر میکروسکوپ پلاویزه دید و در صورت وجود کریستال های سوزنی شکل اسید اوریک، تشخیص قطعی می شود.

جالب است بدانید که معمولاً به هنگام حمله نقرس به مفصل میزان اسید اوریک خون پائین و یا در حد نرمال است و جالب تر اینکه اگر در این زمان از داروهای کاهنده اسید اوریک مثل آلوپورینول استفاده شود تورم و التهاب و درد مفصل شدیدتر هم می شود.

درمان حمله حاد نقرس استفاده از داروهایی است که التهاب را کاهش می دهند، مثل ایندومتاسین و نظایر آن و کُلشی سین و کورتون ها. اگر چه بدون مصرف دارو درد و تورم مفصل خود به خود پس از چند روز بهبود می یابد. بایستی توجه داشت که در زمان حمله نقرس نبایستی از داروهای کاهنده اسید اوریک مثل آلوپورینول استفاده کرد./سلامتی

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!