آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ اردیبهشت

اعداد و ارقام روی برگه آزمایش را جدی بگیرید

۳ آذر ۱۳۹۵ ۲:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
اعداد و ارقام روی برگه آزمایش را جدی بگیرید

نگاهی به آخرین برگه آزمایش ‌تان بیندازید. چه اعدادی را می‌بینید؟ اصلا می ‌دانید این اعداد چه رازهایی را در‌مورد سلامت شما فاش می‌کنند؟ سال ‌هاست پژوهشگران در مورد این ارقام تحقیق می‌کنند و در بررسی ‌های مختلف توانسته ‌اند اعدادی که می ‌توانند مرز میان سلامت و ناخوشی را روشن کنند، تعیین کنند.

ارقامی متفاوت با این مطلب:

از نظر آن ها از فشار‌ خون شما گرفته تا میزان خواب‌ تان، حد و اندازه ‌ای دارد که در این مطلب این اندازه‌ ها را با شما در میان می‌ گذاریم. اگر برگه آزمایش شما ارقامی بسیار متفاوت با آنچه در این مطلب آورده ‌ایم را نشان می‌دهد، هر چه سریع ‌تر به یک متخصص مراجعه کنید و راهی برای مبارزه با مشکلی که گرفتارش شده‌ اید پیدا کنید.

فشار ‌خون: ۱۴۰/۹۰ میلی‌ متر جیوه

اگر فشار ‌خون ‌تان بیشتر از ۱۴۰/۹۰ میلی‌ متر جیوه بود، یعنی از فشار خون بالا رنج می‌ برید. تقریبا ۳۰‌درصد افراد بالای ۱۸‌سال به فشارخون بالا مبتلا هستند و همین مشکل یکی از اصلی ‌ترین دلایل ابتلا به بیماری‌ های قلبی است. در حالی که فشار خون نرمال باید عددی در حدود ۸۰ تا ۸۹ روی ۱۲۰ تا ۱۳۹‌میلی‌ متر جیوه باشد، در‌ صورتی که دستگاه فشار‌سنج نشان دهد که فشار خون شما از این عدد بالاتر است، معنایش می‌تواند این باشد که شما بیشتر از دیگر افراد در برابر استرس آسیب ‌پذیر هستید و اگر حواس ‌تان به خورد و خوراک، سبک زندگی، وزن و آرامش ‌تان نباشد، ممکن است به ‌خاطر ابتلا به مشکلات قلبی یا سکته مغزی جان ‌تان را از‌ دست بدهید.

چه باید کرد

اگر متخصصان بگویند که شما به اختلال فشار خون بالا دچار شده ‌اید، احتمالا تا پایان عمرتان باید فشار خون خود را با دارو درمانی کنترل کنید. گرچه در چنین شرایطی داروهای کنترل فشار خون همیشه باید همراه ‌تان باشد، اما در کنار آنها با انتخاب رژیم غذایی مناسب می‌ توانید به سلامت ‌تان خدمت زیادی کنید. در عین حال انتخاب رژیم غذایی که میزان چربی ‌های اشباع شده و سدیم در آن کم و میزان پتاسیم، کلسیم، فیبر و پروتئین در آن زیاد است هم می ‌تواند به کنترل بیماری ‌تان کمک کند.

تری ‌گلیسیرید: کمتر از ۱۵۰‌میلی ‌گرم در دسی ‌لیتر

تری‌ گلیسیرید، یک نوع چربی موجود در خون است که اگر میزانش از حدی بالاتر برود، باعث ایجاد پلاک در رگ‌ های خونی شده و انسداد رگ‌ های خونی را به‌ دنبال می‌آورد. افزایش تری ‌گلیسیرید در خون می‌ تواند شما را در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دهد.

چه باید کرد

محققان می‌ گویند درمورد کنترل سطح تری ‌گلیسیرید خون ریش و قیچی دست خودتان است. اگر میل زیادی به مصرف خوراکی‌ های شیرین و بیشتر کردن شیرینی غذاهایتان داشته باشید، طبیعی است که آزمایش ‌ها از مناسب نبودن وضعیت سلامت شما خبر دهند. به گفته محققان شیرینی و شکلات‌ دوست ‌ها بیشتر از دیگران در‌ معرض بالا رفتن تری‌ گلیسیرید خون قرار دارند.

حواس‌ تان به قند‌ خون‌ تان باشد

هر قدر هم که از عوارض بالا بودن قند خون بگوییم کم گفته‌ ایم. از افزایش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی گرفته تا آسیب ‌های جبران‌ ناپذیری که این مشکل به کلیه و چشم می ‌رساند، هم می‌ تواند با سهل ‌انگاری شما در کنترل قند‌ خون ‌تان گریبان شما را بگیرد.

چه باید کرد

برای اینکه چنین بیماری ‌هایی زندگی را برایتان سخت و حتی ناممکن نکنند، باید به ‌طور مرتب با انجام آزمایش خون قند‌ خون ‌تان را چک کنید و مطمئن شوید که عددی که آزمایش ‌تان نشان می‌دهد، به مرز هشدار نزدیک نشده است. گذشته از این، حتی اگر آزمایش ‌ها می‌ گویند حال ‌تان خوب است، نمی‌ توانید به اینکه در آینده هم به دیابت و بالا بودن قند‌ خون دچار نمی ‌شوید، مطمئن باشید.

برای اینکه بتوانید کنترل آینده را در دست بگیرید، از همین امروز باید به‌ طور مرتب ورزش کنید و حواس ‌تان باشد که در رژیم غذایی ‌تان خوراکی‌ های قندی و کربوهیدراتی زیادی را هم نگنجانید. محققان دانشگاه هاروارد می‌ گویند مردانی که ۱۵۰دقیقه در هفته ورزش می‌کنند، با همین میزان تحرک اندک می ‌توانند خطر ابتلایشان به قند‌ خون بالا را تا ۵۹‌درصد کاهش دهند.

اندازه دور کمر: کمتر از ۱۰۰‌سانتی‌متر

برای اینکه بدانید چقدر احتمال ابتلا به بیماری‌ های گوارشی و قلبی به شما نزدیک است، نگاهی به شکم ‌تان بیندازید. بررسی ‌ها نشان می‌دهد که بزرگی شکم شما نه ‌تنها می‌تواند چنین بیماری ‌هایی را به جان ‌تان بیندازد، بلکه به استخوان‌ های زانو و کمرتان هم آسیب می‌ زند. چاقی شکمی، یکی از بدترین انواع چاقی است و می ‌تواند همراه خودش بیماری‌ های مختلفی را بیاورد و حتی شما را به بیماری خطرناکی مثل دیابت نوع دو هم دچار کند.

چه باید کرد

سعی کنید معجونی از بلغور جو دوسر، سیب و گلابی را هر چند روز یک ‌بار درست و میل کنید. البته تنها با یک معجون نمی ‌توانید مشکل را حل کنید و چاره ‌ای جز انتخاب یک برنامه غذایی مناسب و ورزش کردن ندارید. محققان می‌ گویند رژیم غذایی سرشار از فیبر می ‌تواند روند چاق ‌تر شدن شکم‌ تان را متوقف کند و به شما در کاهش چربی ‌هایی که دور شکم و پهلوهایتان خانه کرده‌اند کمک کند.

کلسترول بد: کمتر از ۲۰۰میلی ‌گرم/ دسی‌ لیتر

کلسترولی که در بدن‌ تان است چیزی جز دردسر برایتان به‌همراه نمی ‌آورد. همین ماده که گاهی می ‌تواند با زیاد تولید شدنش دردسرساز شود، مسئولیت حفظ ساختمان سلول ‌ها و فرم و شکل سلول ‌ها را برعهده دارد و وقتی به عروق و رگ‌ ها صدمه ‌ای وارد شود، کلسترول آنها را ترمیم می‌کند و وظیفه حفظ استحکام ‌رگ‌ ها را هم برعهده دارد.

گذشته از این ها، تولید صفرا توسط کلسترول ایجاد می‌شود و خیلی از هورمون ‌ها هم به‌خاطر وجود کلسترول در بدن ‌تان تولید و ترشح می‌شوند، اما همین ماده مهم و تاثیرگذار، اگر بیشتر از ۲۰۰‌میلی ‌گرم/دسی‌ لیتر در بدن ‌تان تولید شود، حسابی شما را به دردسر می ‌اندازد و خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی را بیشتر می‌کند. اگر میزان کلسترول (HDL) خون ‌تان از ۲۴۰میلی ‌گرم/دسی ‌لیتر بالاتر رفت، باید بدانید که در وضعیت هشدار به‌ سر می ‌برید و وقت زیادی برای نجات خود ندارید.

چه باید کرد

برای رسیدن به هدف ‌تان، یعنی پایین آوردن سطح کلسترول، چاره‌ ای جز انتخاب یک رژیم غذایی سالم ندارید. اگر وزن ‌تان بالاست، باید بدانید که احتمال بالا بودن کلسترول ‌تان هم زیاد است. پس هر چه زودتر سهم چربی‌ های غیر‌اشباع را در رژیم غذایی‌ تان کم کنید و با خوردن چای سبز هم به پایین آمدن کلسترول‌ تان کمک کنید.

ورزش: ۱۵۰‌دقیقه در هفته + دو جلسه تمرین قدرتی

از نظر بسیاری از متخصصان، بی ‌تحرکی مادر بیماری‌ هاست. کلسترول بالا، فشار خون و چاقی همه می ‌توانند به‌ خاطر ژن‌ هایتان گریبان شما را بگیرند اما معنای این حرف این نیست که در صورت داشتن چنین سابقه خانوادگی، شما هم حتما بیمار می‌شوید. شما می ‌توانید با مرتب ورزش کردن و انتخاب رژیم غذایی مناسب شانس بیمار شدن‌ تان را کمتر کنید، اما حتی اگر پای چنین ژن‌ هایی در میان نباشد، با ورزش نکردن به سادگی می‌ توانید خود را به جمع این بیماران وارد کنید.

چه باید کرد

هیچ راه بهتری وجود ندارد. اگر می‌خواهید قلب ‌تان از کار نیفتد، باید حداقل دو بار در هفته ورزش قدرتی انجام دهید و در کنار آن مجموع زمانی که برای ورزش‌ های سبک ‌تری مثل پیاده ‌روی در هفته اختصاص می ‌دهید، کمتر از ۱۵۰‌دقیقه نباشد. پس همین امروز یا فردا در یک باشگاه بدنسازی ثبت‌نام کنید و دو جلسه در هفته زیر‌نظر یک مربی ورزش کنید. باقی هفته را هم با دوچرخه ‌سواری، پیاده رفتن به محل کار و حرکاتی از این دست به سلامت ‌تان خدمت کنید.

خواب: ۷‌ساعت و ۴۶‌دقیقه

نه بیشتر و نه کمتر؛ شما تنها به ۷‌ساعت و ۴۶دقیقه خوابیدن در شبانه‌ روز نیاز دارید. محققان سال ‌هاست که در مورد خطرات کم‌ خوابی هشدار می‌دهند. آنها می ‌گویند بی‌خواب ‌ها نه ‌تنها در‌معرض ابتلا به بیماری ‌های جسمانی مثل دیابت نوع دو قرار می‌ گیرند، بلکه بیشتر احتمال دارد به بیماری‌ های روانی و اختلالاتی از‌ قبیل حافظه ضعیف دچار شوند.

چه باید کرد

از نظر محققان بهتر است بخش اصلی زمان خواب ‌تان هم در تاریکی شب اتفاق بیفتد و در طول روز تنها کمتر از ۴۰دقیقه چرت بزنید. بررسی ‌های آنها نشان می‌دهد که حدود ۲۰دقیقه چرت زدن در میانه روز می‌ تواند قدرت ذهن و حافظه شما را بالا ببرد و باعث شود در محیط کارتان کارایی بیشتری داشته باشید. گذشته از این برای حفظ سلامت ‌تان، غیر از کافی خوابیدن به خوب خوابیدن نیاز دارید. پس مطمئن شوید که خر و پف کردن یا آپنه خواب‌ تان را نا آرام نمی‌کند و خطر بیمار شدن تان را بالا نمی‌ برد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!