آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

اضافه وزن دارید؟ در معرض ابتلا به ۱۳ نوع سرطان هستید

۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۰۰ قبل از ظهر مرضیه شکری
اضافه وزن دارید؟ در معرض ابتلا به 13 نوع سرطان هستید

حتماً شنیده اید که چاقی مادر همه بیماری هاست.مطالعاتی که پیش از این صورت گرفته همگی گواه این واقعیت تلخ بود که وزن اضافی به‌ ویژه در طولانی‌ مدت بسیار خطرناک است و می‌تواند در ابتلا به بیماری ‌های مهلکی مانند مشکلات قلب و عروق و نیز دیابت نقش بازی کند. همین مطالعات دریافته بودند که اضافه‌ وزن می‌تواند خطر ابتلا به پنج نوع سرطان را نیز افزایش دهد: سرطان‌های روده، مری، کلیه، پستان، و رحم. اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد وزن اضافه خطرناک‌ تر از این حرف‌ هاست.

اکنون، پژوهشگران در آژانس بین‌ المللی پژوهش‌های سرطان (IARC) پس از تحلیل بیش از ۱۰۰۰ مطالعه قبلی، که ارتباط اضافه ‌وزن و خطر ابتلا به سرطان را بررسی کرده بودند، به این نتیجه رسیده‌اند که هشت نوع سرطان دیگر را نیز باید به فهرست فوق اضافه کرد.

طبق یافته‌های این پژوهشگران اضافه‌ وزن خطر ابتلا به سرطان‌ های معده، کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، مغز، تیروئید، مغز استخوان، و تخمدان را نیز افزایش خواهد داد. از این ۱۳ سرطان، ۱۰ مورد بین زنان و مردان مشترک است و اگر سرطان پستان را که در میان مردان بسیار نادر است سرطانی زنانه به‌ حساب آوریم، سه مورد مختص زنان خواهد بود. یعنی ۲۳ درصد سرطان‌ هایی که اضافه ‌وزن در بروزشان نقش موثری دارد صرفا سرطان‌ های زنانه ‌اند.

منظور از اضافه وزن چیست؟

منظور از «اضافه‌ وزن» در این پژوهش مقادیر بالاتر از ۲۵ برای شاخص توده بدنی (BMI) است.  برای محاسبه این شاخص کافی است قدتان را (برحسب «متر») به توان ۲ برسانید و وزن تان را (برحسب کیلوگرم) بر آن تقسیم کنید. طبق تعریف، اعداد بین ۲۵ و ۳۰ نشانه اضافه‌وزن و اعداد بالاتر از ۳۰ نشانه چاقی است. منظور پژوهشگران در این مطالعه هر عدد بالاتر از ۲۵ است، یعنی اضافه‌ وزن و چاقی هر دو احتمال بروز این سرطان‌ ها را بالا می‌برند.

اینکه اضافه‌ وزن و چاقی چه مقدار خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد به نوع سرطان بستگی دارد: برای مثال، افراد دارای BMI بسیار بالا فقط ۱۰ درصد بیشتر از افراد دارای BMI سالم احتمال دارد به سرطان تیروئید مبتلا شوند در حالی که احتمال ابتلایشان به سرطان معده ۸۰ درصد بیش‌تر از افرادی است که BMI سالم دارند.

 BMIزمانی سالم است که مقدارش بین ۱۸/۵ و ۲۵ باشد. در چنین شرایطی وزن فرد با قد او متناسب است. البته باید توجه داشت که این اعداد مربوط به ورزشکاران حرفه‌ ای یا افرادی که کار بدنسازی یا پرورش اندام انجام می‌دهند نیست.

دکتر گراهام کولدیتز، رئیس کارگروه IARCمی‌گوید اضافه‌ وزن و چاقی در اصل به این دلیل خطرناک است که سبب تغییر وضعیت سوخت‌ و ساز و نیز تغییرات هورمونی بدن ‌می‌شود به نحوی که التهاب مزمن ایجاد می‌کند. شواهد علمی هم برای نقش التهاب مزمن در ابتلا به سرطان‌ های گوناگون بسیار زیاد است.

با این حال، خبر امیدبخش برای افراد چاق یا دارای اضافه‌ وزن این است که کاهش وزن ، حتی به‌ اندازه ۵ درصد، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. پس اگر وزن تان متناسب است همه تلاش تان را به کار بگیرید که همچنان سر وزن بمانید و اگر اضافه‌ وزن دارید همه تلاش تان این باشد که آن را کم کنید تا به وزن سالم برسید. برای این کار می‌توانید از متخصصان تغذیه کمک بگیرید.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!