آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

اسپاسم کمر در دوران بارداری

۵ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۰۰ قبل از ظهر مرضیه شکری
اسپاسم کمر در دوران بارداری

یکی از شایع ترین شکایات در دوران بارداری کمر درد و به طور خاص، اسپاسم کمر است. تجربه درد پشت، معمولا در نیمه دوم بارداری در زنان باردار شروع می شود.

بارداری می تواند بیشتر زنان را به اسپاسم عضلانی عمومی در هر نقطه، از جمله پشت سوق دهد.

افزایش وزن

در طول یک بارداری سالم، زنان به طور معمول بین ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم وزن اضافه می کنند. ستون فقرات برای حمایت از این وزن است. بارداری می تواند سبب افزایش وزن قابل توجه به ویژه در منطقه شکم در زنان شود. این شیفت مرکز ثقل بدن و تمایل به تنظیم حالت بدن، سبب اسپاسم کمر می شود.

تغییرات هورمون

در طول دوران بارداری هورمونی به نام ریلاکسین آزاد شود که اجازه می دهد تا رباط ها در ناحیه لگن شل و مفاصل به منظور آماده سازی برای فرآیند تولد شل تر شوند. هورمون های مشابه می تواند سبب شل شدن رباط های محافظ ستون فقرات شده و منجر به بی ثباتی و درد شوند.

استرس

استرس هیجانی می تواند سبب تنش عضلانی در پشت شود که ممکن است باعث احساس کمر درد یا اسپاسم پشت شود.

انقباضات رحمی

گاهی اوقات درد انقباضات رحمی به عنوان کمردرد به اسپاسم پشت سوء تعبیر می شود. همان طور که حمله قلبی، سبب تابش درد به پایین بازو می شود، انقباضات رحمی نیز می تواند درد را به پشت انتقال دهد. تعیین اینکه آیا کمردرد به علت انقباضات رحمی است مهم تلقی می شود، زیرا انقباضات رحم می تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد. دانشگاه کالیفرنیا، توصیه می کند که اگر انقباضات رحمی ۶ بار یا بیشتر در یک ساعت، با یا بدون علائم هشدار دهنده اضافی رخ می دهد شما باید به دنبال کمک های پزشکی باشید.

سیاتیک

دردی ناشی از عصب سیاتیک ممکن است به پاها کشیده شود. همچنین می تواند به عنوان اسپاسم پشت تشخیص داده شود. اگر درد اسپاسم پشت به یک یا هر دو پا کشیده شود با دکتر خود مشورت کنید.

چگونه می توان از درد اسپاسم خلاص شد؟

ورزش

ورزش منظم باعث تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری می شود که می تواند فشار بر ستون فقرات شما را تسکین دهد. تمرینات ایمن برای زنان باردار بیشتر شامل (پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری ثابت) است. دکتر شما و فیزیوتراپی می توانند تمریناتی را برای تقویت پشت و شکم  توصیه نمایند.

گرما یا سرما

هنگام احساس اسپاسم از گرما یا یخ در پایین کمر برای مدت زمان کوتاه (کمتر از ۱۰ دقیقه ) استفاد کنید. آرامش و ماساژ درمانی نیز می تواند بسیار مفید باشد. ولی درمانگر با ماساژ باید دارای گواهی مهارت بارداری بوده و تجهیزات مناسب برای مادران باردار را داشته باشد.

طب سوزنی

طب سوزنی می تواند برخی از ناراحتی های ناشی از اسپاسم پشت را کاهش دهد. کشش همچنین می توانید به تسکین اسپاسم، کمک کند اما مادران باردار باید با احتیاط عمل کنند. آن ها باید قبل از خواب چند بار عضلات پشت ساق پا را به آرامی بکشند.

دارو

بیشتر داروها را نمی توان با خیال راحت در دوران بارداری استفاده کرد به جز داروی منیزیم (Maginex) که بدون نسخه در داروخانه دسترس است و به درمان کمک می کند. اگر درد برطرف نمی شود به پزشک مراجعه نمایید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!