آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

استخوان های چاپ شده با چاپگر‌های ۳ بعدی

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ۶:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
استخوان های چاپ شده با چاپگر‌های 3 بعدی

چاپگر‌های ۳ بعدی می‌توانند به استخوان‌هایی که در آسیب‌های شدید ، بافتشان تخریب شده است ، کمک کنند تا دوباره رشد کنند.
فناوری نمونه سازی سریع یا Rapid Prototyping (RP) ، از دهه‌ی ۱۹۸۰ وجود داشته است اما به تازگی مورد توجه عموم قرار گرفته و پیشرو در تکنولوژی چاپ ۳ بعدی به حساب می‌آید.
طراحان ، در خلق بسیاری از آثار از تکنیک‌های متفاوت در چاپ ۳ بعدی استفاده کرده‌اند. از جواهرات و کفش‌های فوتبال مخصوص گرفته تا ساعت‌های ایستاده‌ی بزرگ. حتی گروهی به دنبال ساخت بال هواپیما با استفاده از این فناوری هستند. پس امید دنیای پزشکی به استفاده از این فناوری در روش‌های درمان قابل درک است.
بیمارانی که تحت درمان سرطان قرار می‌گیرند یا کسانی که استخوانشان دچار شکستگی حاد می‌شود ، مقدار زیادی از بافت استخوانیشان را از دست می‌دهند. استخوان مصنوعی می‌تواند جایگزین مناسبی برای بافت از دست رفته باشد اما میزان سفت بودن  بافت جایگزین ، به خودی خود چالشی بزرگ است.

اتصالات موقت به کمک بیماران بعد از درمان سرطان و شکستگی می‌آید

محققین در حال بررسی ساختار مولکولی  استخوانی هستند که با چاپگر ۳ بعدی به دست آمده است.
این ساختار ، اتصالی موقت ایجاد می‌کند که رشد مجدد بافت طبیعی را ممکن می‌سازد و می‌تواند بنابر تصاویر پزشکی و نیاز هر فرد ، آن‌ها را با شکل و اندازه‌ی دلخواه ایجاد کند و مشبک بودن ساختار ، جریان خون و رشد سلول‌ها را ممکن می‌سازد.
این ساختار ، همان مواد معدنی‌ای را دارد که در استخوان به صورت طبیعی موجود است و با روند بهبودی بیمار ، حل می‌شود و بافت جدید جای آن را می‌گیرد.
راهی که محققان برای شبیه سازی ساختار‌هایی که در مواد زیستی وجود دارند بررسی کرده‌اند ، ساخت ماده‌ای در مقیاس‌های متفاوت با تشکیل کریستال‌ها در دمای زیر صفر به همراه تکنیک‌های چاپ ۳ بعدی بود.
تیم تحقیقاتی بر این باور است که ترکیب چاپ ۳ بعدی به همراه منجمد کردن ، تولید سریعتر و اقتصادی‌تر وسیله‌های پزشکی را ممکن خواهد ساخت و توضیح دادند که : سفتی مواد ، متاثر از ساختار آن ، چه در سطح مولکولی چه در سطوح درشت است و آنچه باعث ضعف مواد در جایگزینی استخوان می‌شد پوکی آن بود که فناوری حال حاضر توانایی غلبه بر آن را دارد.

کاربرد‌های آتی در اعضای مصنوعی

محققین ، تحقیقاتشان را قدمی رو به جلو خواندند و دلیل آن را نشان دادن بهبود بیومتریال‌ها بدون نیاز به دست یابی به وضوحی بالا دانستند.
استفاده از کریستال‌ها در مواد ۳ بعدی چاپ شده ، ساختار مولکولی استخوان را بهبود می‌بخشد و آن را قوی‌تر می‌کند. و به بهبودی سریعتر افراد بعد از بیماری یا جراحت کمک خواهد کرد.

محققین افزودند که هیچ آزمایش بالینی انجام نشده است و هنوز تلاش در بهبودی ساختار مصنوعی دارند و راجع به وضعیت کنونی فناوری مورد استفاده‌شان گفتند :
ماده‌ای که استفاده کردیم «تری‌کلسیم فسفات بتا» است که خصوصیات زیستی مناسبی را از خود نشان داده است. هنوز در حال پیشرفت در مراحل کار هستیم و قدم بعدیمان ، پر کردن شبکه‌های ساختار با پلیمری است که بتواند ترکیب زیستی قوی‌ای تشکیل دهد. این تحقیق ، تنها قصدش بیان مفهوم ترکیب چاپ ۳ بعدی با سایر تکنیک‌های ساخت ( در این مورد انجماد ) برای رسیدن به ویژگی‌های میکروساختاری مناسب بود. ما باور داریم که از این فناوری در ۵ تا ۱۰ سال آینده می‌توان در موارد درمانی استفاده کرد.
محققین همچنان یاد آور شدند که با توجه به قابلیت ایجاد حفره‌های میکروسکپی در این تکنولوژی ، می‌توان از آن در کنترل دز دارو نیز به خوبی استفاده کرد و گفتند : با کنترل میزان یخ زدگی در قسمت‌های مختلف از یک تیکه‌ی چاپ شده می‌توان حفره‌های مخروطی شکل درست کرد ، مثلا به شکلی که هر چه به لایه‌ی بیرونی نزدیکتر شود ، قطر حفره کوچکتر شود.
آن‌ها افزودند که می‌توان از این ساختار‌های استخوان مصنوعی به جای ایمپلنت‌هایی در ارتوپدی که ممکن است بدن به آن‌ها آسیب رساند استفاده نمود.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!