آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

ارگانیک بودن گوجه فرنگی و تاثیر آن بر تغذیه سالم

۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ۵:۲۴ قبل از ظهر مهراد مظاهری
مقایسه گوجه فرنگی ارگانیک با صنعتی

 

گوجه فرنگی های ارگانیک با اینکه اندازه کوچکتری نسبت به گوجه فرنگی های کشت صنعتی دارند، اما از لحاظ تغذیه ای غنی تر از گوجه فرنگی های پرورشی هستند. یکی از معروف ترین مواد مغذی در گوجه فرنگی ها لیکوپن است که این ترکیب، رنگ قرمز گوجه فرنگی را ایجاد می کند. لیکوپن یک آنتی اکسیدان حیاتی است که فعالیت ضد سرطانی دارد. این ترکیب به طور طبیعی در بدن شما ساخته نمی شود و باید آن را از رژیم غذایی تأمین نمایید. مقدار طبیعی لیکوپن موجود در موادغذایی ارگانیک از سایر میوه ها و سبزیجات بیشتر است و نکته قابل توجه این است که بر خلاف سایر مواد غذایی خام که حرارت بیشتر در آنها باعث تخریب ارزش غذایی در آنها می شود، در گوجه فرنگی زیست دسترسی لیکوپن در زمان پخت افزایش می یابد . بر طبق مطالعات اخیر، گوجه فرنگی های رشد یافته با استانداردهای ارگانیک، به طور چشمگیری در مقایسه با گوجه فرنگی های پرورش یافته با مواد شیمیایی کشاورزی، حاوی فنول بالاتری هستند. گوجه فرنگی های ارگانیک در مقایسه با گوجه فرنگی های پرورش یافته حاوی ۵۵% ویتامین C بیشتر و ۱۳۹% فنول بالاتری می باشند و همچنین فعالیت فینال آلانین آمینولیاز نیز بیشتر است.

در حقیقت سبزیجات معمولی که امروزه در فروشگاه ها یافته می شوند، از نظر مواد معدنی از قبیل منیزیم، آهن، کلسیم، روی و … به میزان ۵ تا ۴۰ درصد نسبت به  سبزیجاتی که در ۵۰ سال پیش کشت داده می شد کمتر است.

مقایسه گوجه فرنگی ارگانیک با صنعتی

مطالعات پیشین نیز نشان داده بود که بین سبزیجات ارگانیک و پرورشی از لحاظ میزان مواد مغذی تفاوت وجود دارد. برای مثال مطالعه ای در سال ۲۰۰۳ نشان داد غذاهای ارگانیک در مقابله با سرطان بهتر عمل می کنند. همچنین در سال ۲۰۰۵ دانشمندان متوجه شدند موش های تغذیه شده با غذاهای ارگانیک در مقایسه با موش هایی که رژیم غذایی پرورشی داشتند، از امتیازهای سلامتی بیشتری برخوردار بودند. برای مثال می توان به بهبود وضعیت سیستم ایمنی ، خواب بهتر و تناسب اندام بیشتر و ویتامین E موجود در خون بالاتر اشاره کرد.

مصرف غذای ارگانیک علاوه بر داشتن کیفیت بالاتر و مزه بهتر به دلیل کاهش بار سمی که به علت عدم استفاده مواد شیمیایی کشاورزی از قبیل کود شیمیایی مصنوعی، علف کش ها و آفت کش ها است می توانند از بروز مشکلاتی در زمینه تغذیه سالم و سلامتی انسان از جمله اختلال اعصاب، اختلال در سیستم اندوکرین، سرطان، سرکوب سیستم ایمنی، ناباروری در مردان و سقط جنین در زنان جلوگیری کند.
گوجه فرنگی دارای مقدار زیادی فلاوونوئیدها و دیگر فیتوکمیکالهاست که  ویژگی آنتی کریسنوژنیک که مانع از بروز سرطان کولون می شود را دارا است. گوجه فرنگی منبع خوبی از لوتئین، زگرانتین و ویتامین C است، همچنین حاوی ویتامین A، E و ویتامین های گروه B، پتاسیم، منیزیم و فسفر می باشد. در نتیجه مصرف گوجه فرنگی از خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی کاهش می یابد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!