آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ مرداد

اخذ مالیات سلامت از زولبیا و نان خامه‌ای!

۲ مرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۳۰ بعد از ظهر سرآشپز
اخذ مالیات سلامت از زولبیا و نان خامه‌ای!

زولبیاهای شیره‌چکان و نان خامه‌ای‌ های سایز بزرگ را می‌توان وسوسه‌انگیزترین خوراکی‌های جهان به حساب آورد. احتمالا کسی را یارای رد این ادعا نخواهد بود، اما با توجه به این که خوش خوراک‌های جهان هنوز موفق به خودداری از مصرف بی‌رویه مواد قندی نشده‌اند و آمار مبتلایان به بیماری دیابت هر لحظه در حال فزونی است، دست‌اندرکاران امر تمهیدی اندیشیده‌اند تا حداقل درصدی از گردش مالی بازار شیرینی‌جات صرف سلامت مردم شود.

بر همین اساس رئیس موسسه پژوهش عالی سازمان تأمین اجتماعی در گفت و گویی تاکید کرده با توجه به عزم سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با دیابت، مجلس شورای اسلامی می‌تواند مصوبه‌ای داشته باشد تا صنوفی مانند قنادی‌ها و شیرینی فروش‌ها یک درصد از تولید خود را برای مبتلایان دیابت بپردازند.

دکتر شهرام غفاری در اولین نشست تخصصی «اقتصاد پیشگیری در دیابت» با اشاره به این موضوع گفت: «در حقیقت شیرینی فروشی‌هایی که بطور مثال زولبیا و بامیه را کیلویی ۱۲ هزار تومان می‌فروشند می‌توانند ۱۰۰ تومان آن را به عنوان جریمه (sin tax) به نظام سلامت بپردازند و حتی بیمه‌ها می‌توانند پیش قدم شوند و این صنوف را شناسایی کنند.» به گفته دکتر غفاری، در حقیقت این پیشنهاد، تعریف کردن منابع جدیدی برای آنچه که مخاطرآمیز است، به شمار می‌رود و برای خدمات پیشگیرانه باید منابع جدیدی در نظام سلامت تعریف کرد.

نشست تخصصی «اقتصاد پیشگیری در دیابت» با حضور نمایندگانی از بیمه سلامت، بیمه نیروهای مسلح، بیمه تأمین اجتماعی، سازمان غذا و دارو، دانشکده مدیریت اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و شرکت‌های دارویی در هتل اوین برگزار شد./ایرنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!