آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ فروردین

اثر افزودنی های خوراکی بر سلامت غذا ها

۸ دی ۱۳۹۵ ۶:۰۲ بعد از ظهر سرآشپز
اثر افزودنی های خوراکی بر سلامت غذاها

بیشتر متخصصان سلامتی توصیه می کنند که از خوردن غذاهای فراوری شده پرهیز کنیم، زیرا این مواد سرشار از افزودنی های خوراکی هستند ، که برای سلامت انسان مضرند. افزودنی ها به مواد شیمیایی بر می گردند که طی فرایندی، به غذاها اضافه می شوند. این مواد عمر غذاها را بیشتر می کنند، رنگ آنها را جذابتر و طعمشان را دلچسبتر می کنند.

رایج ترین افزودنی ها در صنعت غذایی و تأثیرشان بر سلامت غذاها فهرست شده اند:

شیرین کننده های مصنوعی

شیرین کننده های مصنوعی، به طور معمول برای شیرین کردن غذاهای فاقد شکر و یا نوشیدنی ها استفاده می شوند. این مواد شیمیایی، برای شیرین کردن غذاهای خاصی، بدون احتساب میزان کالری آنها بر روی محصولات، بکار می روند.
آسپارتام یا E951 یکی از رایجترین شیرین کننده مصنوعی است. این ترکیب یک ماده شیمیایی سرطان زا و سمی است. مطالعات نشان می دهند که آسپارتام، نابود کننده هوش است، بر حافظه کوتاه مدت تاثیرمی گذارد و باعث فروپاشی ذهنی می شود. این ترکیب همچنین به یک لیست طولانی از بیماری های نگران کننده، از جمله سرطان مغز، لنف، دیابت، ام اس، بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر مرتبط است.

شربت ذرت با فروکتوز بالا

شربت ذرت با فروکتوز بالا، یک شیرین کننده مصنوعی برای خوش طعم کردم نان، محصولات کنسروی، سس های سالاد، غلات صبحانه و ماست های طعم دار استفاده می شود. تمام محصولات فراوری شده حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند که به هیچ عنوان خوب نیست. شربت ذرت با فروکتوز بالا نه تنها چاق کننده است، بلکه کلسترول بد را نیز در خون افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهند که این مواد شیمیایی با ازدیاد آسیب بافتی و دیابت در ارتباط هستند.

مونو سدیم گلوتامات یا MSG

مونو سدیم گلوتامات یک چاشنی است که از آمینو اسید درست شده است. این ماده برای خوش طعم کردن کنسروهای سوپ، چیپس ها، غذاهای منجمد و غیره به کار می رود. مونو سدیم گلوتامات یک طعم دهنده رایج در خانه و رستوران ها است. این تقویت کننده عطر و طعم مصنوعی، اکسایتوکسین است. این ماده، سلول را فعال می کند تا به حدی که آسیب می بیند و یا از بین می رود. مطالعات نشان می دهند، غذاهایی که اکسایتوکسین زیاد در آنها فعال است ، بر مسیرهای عصبی مغز اثر می گذارند، باعث مشکلات روانی و چاقی می شوند.

چربی ترانس

از تمامی افزودنی هایی که شما مصرف می کنید، چربی ترانس، یکی از خطرناک ترین آنها است. این ماده را می توان در غذاهای سرخ شده و هله هوله ها پیدا کرد. چربی ترانس یا با مارگارین یا روغن های گیاهی هیدروژنه، که از طریق یک فرآیند به نام هیدروژن دهی ساخته شده اند، بدست می آید. مطالعات نشان می دهند که مصرف غذاها با اسید چرب بالا، خطر بیماری های قلبی – عروقی، دیابت ها، بیماری های التهابی و مریضی های مزمن را افزایش می دهد.

رنگ خوراکی

رنگ های خوراکی، معمولاً رنگ های مصنوعی هستند که در آبمیوه ها، نوشابه های ورزشی، نوشابه های گازدار، محصولات پخته شده و غذاهای بسته بندی استفاده می شوند. این رنگ ها به منظور جذاب کردن محصولات فراوری شده به کار می روند. متأسفانه، این مواد شیمیایی با بیماری های رفتاری در کودکان ، کاهش ضریب هوشی و انواع مشخص سرطان ها پیوند دارد. رنگ های دیگر، به طور کامل در برخی کشورها ممنوع هستند، زیرا آنها به آسیب های کروموزومی و اختلال انتقال عصب مغز مرتبط می شوند.

BHA و BHT

بوتیلات هیدروکسیانیزول (BHA) و بوتیلات هیدروکسی تولوئن (BHT) نگهدارنده مورد استفاده در غلات ، حبوبات، روغن های گیاهی، چیپس سیب زمینی، و آدامس هستند. این افزودنی ها برای طولانی کردن عمر مفید محصولات، تغییر طعم یا طعم دادن به غذاهای خاص بکار می روند.
تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهند که BHA و BHT می توانند موجب آسیب های عصبی شوند و خطر پیشرفت سرطان را بالا ببرند. این مواد می توانند باعث مشکلات رفتاری در کودکان شوند.

دی اکسید گوگرد (E220)

دی اکسید گوگرد یا E220 برای پررنگ کردن رنگ میوه ها و سبزیجات خام به کار می رود. این ماده شیمیایی در آمریکا ممنوع است زیرا عامل بسیار از بیماری های مزمن و واکنش های ناسازگار است. این تأثیر مخرب، شامل اختلالات برونشیتی ( آسم ، حساسیت، فشار خون پایین) ، مشکلات قلبی – عروقی و شوک آنافیلاکتیک می باشد. توصیه نمی شود که کودکان، دی اکسید گوگرد را مصرف کنند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!