آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

آیا کمی وزن اضافی به شما آسیب می رساند ؟

۲۳ فروردین ۱۳۹۶ ۶:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
آیا کمی وزن اضافی به شما آسیب می رساند ؟

مطالعه‌ای جهانی، یافته‌های گذشته را که گفته بودند اضافه وزن طول عمر را افزایش می‌دهد نقض کرد.

بر اساس مطالعه‌ی USC، اضافه وزن احتمال مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.

مدیر موسسه‌ی بهداشت جهانی USC، جاناتان سمت گفت: اضافه وزن داشتن قطعا به مردم کمک نمی‌کند تا طولانی‌تر زندگی کنند. بیانیه‌ی او در چهار قاره که شامل ۲۳۹ مطالعه و ۱۰٫۶ میلیارد نفر است، پشتیبانی می‌شود. این مطالعه – که یکی از بزرگترین مطالعات تا به این تاریخ است – در مجله‌ی The Lancet منتشر شد.
سمت گفت که این یافته‌ها، استفاده‌ی مهمی برای بهداشت عمومی و مصارف بالینی دارد.
او گفت: پزشکان باید اضافه وزن را به عنوان خطری برای سلامتی به حساب آورند. افزایش خطر مرگ، مقیاس قوی‌ای برای سلامتی است. نتایج جدیدی که در زمینه‌ی اضافه وزن به دست آمد باید انگیزه‌ی قوی‌ای برای مردم باشد تا به یک وزن سالم برگردند.
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیش از ۱٫۹ میلیارد نفر – حدود ۳۹ درصد از بزگسالان – اضافه وزن دارند که با شاخص توده‌ی بدنی بین ۲۵ تا ۳۰ شناخته می‌شوند. به طور مثال، یک فرد با قد ۱۶۳ سانتی‌متر که ۶۳ کیلوگرم وزن دارد، دارای شاخص توده‌ی بدنی ۲۴ است که سالم به حساب می‌آید. اگر ۲.۵ کیلوگرم به این وزن اضافه کنید، این فرد دارای اضافه وزن به حساب می‌آید.
این مطالعه به بررسی افرادی پرداخت که هیچ وقت سیگار نکشیده اند، بیماری‌های مزمن نداشته اند و ۵ سال بعد از شروع مطالعه هم هنوز زنده بودند. این مطالعه، ۳۸۵۸۷۹ مرگ را در ۲۳۹ مطلعه شامل می‌شد.
اضافه وزن و چاقی به شکل قوی‌ای با مرگ بر اثر بیماری عروق قلبی، سکته و بیماری دستگاه تنفسی مرتبط بود، و ارتباط مختصری با مرگ بر اثر سرطان داشت. این یافته‌ها در اروپا، آمریکای شمالی و آسیای شرقی بازتاب پیدا کردند.
این یافته‌ها با مقاله‌ی مروری‌ای که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد در تعارض است
یافته‌های جدیدی که بر سر اضافه وزن به دست آمد، در تضاد با نتایج مقاله‌ی پیشینی است که در مجله‌ی Journal of the American Medical Association منتشر شد و در آن بیان شده بود که اضافه وزن طول عمر را افزایش می‌دهد، و چاقی نوع ۱ (BMI بین ۳۰ تا ۳۵) باعث افزایش خطر مرگ نمی‌شود. مقاله‌ی JAMA بر اساس بازبینی ۹۷ مطالعه بود که ۲٫۹ میلیون شرکت کننده را دربر می‌گرفت.
مطالعه‌ی Lancet بیش از خلاصه سازی نتایج منتشر شده پیش رفت: داده‌های به دست آمده از تمام ۲۳۹ مطالعه به شکل استانداردی مورد بررسی قرار گرفتند.
در مطالعه‌ی Lancet بیان شد که: مطالعه‌ی ما توانست یافته‌ها ]مقاله‌ی مروری [JAMA را به هنگامی که یک بررسی خام با کنترل ناکافی بر رابطه‌ی علیت معکوس وجود داشت، بازتولید کند، اما این اتفاق وقتی یک بررسی مناسب و سخت گیرانه انجام شد، رخ نداد.
سازمان جهانی بهداشت بیان می‌کند که حدود ۹۵ میلیون کودک – اکثرا در مناطق کمتر توسعه یافته – کمبود وزن دارند.
بر اساس این مطالعه، کمبود وزن عمدتا با خطر مرگ بیشتر از بیماری‌های دستگاه تنفسی همراه بود و مقداری آمار مرگ را از بیماری‌های قلبی عروقی، سکته و سرطان افزایش داد. درستی این یافته‌ها را می‌توان در آسیا، استرالیا، نیوزیلند، اروپا و آمریکای شمالی مشاهده کرد.
مراقب وزنتان باشید
یکی از محدودیت‌هایی که در این مطالعه همانند بسیاری از مطالعات دیگر که در این زمینه انجام می‌شوند وجود داشت، استفاده از BMI به عنوان جایگزینی برای چربی شکمی بود، که به نظر می‌رسد کلید اصلی در رسیدن به نتایج منفی در ارتباط با چاقی باشد.
سمت گفت: خطری که چاقی همراه خود برای سلامتی دارد، به نظر می‌رسد که به علت چربی شکمی باشد. BMI یک مقیاس ناقص برای اندازه گیری چربی در ناحیه‌ی شکم یک فرد است. راه‌های برتر بسیاری برای اندازه گیری چربی وجود دارد اما نمی‌توان آن‌ها را برای ۱۰٫۶ میلیار نفر اعمال کرد.
با وجود استفاده از یک مقیاس قابل قبول اما ناقص، این مطالعه توانست تا رابطه‌ای بین مرگ زودهنگام و اضافه وزن پیدا کند. میزان مرگ‌های زودهنگامی که می‌توان با داشتن یک وزن سالم (BMI بین ۱۸٫۵ تا ۲۵) از آن پیشگیری کرد، ۱ به ۵ در آمریکای شمالی، ۱ به ۶ در استرالیا و نیوزیلند، ۱ به ۷ در اروپا و ۱ به ۲۰ در آسیای شرقی است.
خلاصه، مشکلات سلامتی‌ای که با کمبود وزن، اضافه وزن و چاقی همراه است، مانند سیگار کشید، ذاتی است اما می‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد.

منبع: آشپزباشی، ترجمه شده از Science Daily

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!