آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۶ تیر

آیا همه چیز را راجع به فشار خون بالا می‌دانیم ؟

۲۹ فروردین ۱۳۹۵ ۹:۲۹ قبل از ظهر سرآشپز
آیا همه چیز را راجع به فشار خون بالا می‌دانیم ؟

فشار خون بالا احتمال مرگ بر اثر سکته را ۴ برابر و مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی را ۳ برابر می‌کند.

پزشکان داروهایی را برای کاهش فشار خون تجویز می‌کنند اما آن‌چنان موثر نیست و مردم به دلایل مختلفی از جمله ندیدن بهبودی بعد از مصرف داروها یا سختی تحمل عوارض جانبی ، داروهای خود را قطع می‌کنند.

بسیاری از مردم عامل اصلی فشار خون را ، چیز دیگری می‌دانند و به نظرشان داروها آن را درمان نمی‌کنند و به همین علت به درمان ادامه نمی‌دهند.

فشار خون بالایی را که از بیماری‌های دیگری مانند وقفه تنفسی انسدادی در خواب، تومور غدد فوق کلیوی و مشکلات تیرویید، منتج شده است ، فشارِخون بالای ثانویه می‌نامند. این نوع از فشار خون بالا می‌تواند به دلیل داروهای هورمونی، مسکن‌ها، مصرف تفننی مواد مخدرو حتی داروهای گیاهی باشد. فشارِخون ثانویه ناگهانی شروع می‌شود و فشارخون بیشتری از فشار خون اولیه ایجاد می‌کند.

بیش از ۹۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا، فشارِخون بالای اولیه دارند. این نوع از فشارِخون به تدریج در طی سال‌ها شکل می‌گیرد،‌ با افزایش سن تشدید می‌شود و عوامل موروثی نیز در آن موثر است. شکل زندگی هم مانند نمک زیاد،‌ کمبود ورزش، چاقی  و مصرف زیاد الکل نیز می‌تواند به فشارِخون بالای اولیه بیانجامد.

در حالی که روش‌های درمان و توصیه‌های پزشکی، بر شیوه‌ی زندگی و اختلالات سیستم قلبی عروقی متمرکز است؛ بعضی از محققین به دنبال دلایل دیگر فشارخون بالا هستند و همین باعث بررسی فشار خون از زوایای دیگری شده است.

یک سوال عصب شناسی

بنابر گفته‌های موسسه AANOS، فشار خون بالا نه تنها به علت مشکلات قلبی عروقی و کلیوی است بلکه سیستم عصبی مرکزی نیز در ایجاد آن دخیل است.

محققین انگلیسی در دانشگاه بریستول، در حال بررسی رابطه‌ی فشار خون بالا با مغز، و به خصوص ساقه‌ی مغز هستند.

برای درک نقش سیستم عصبی در جریان خون، ابتدا نگاهی بر سیستم عصبی خودگردان و سیستم عصبی سمپاتیک می‌اندازیم.

بعضی از اعمال ما انتخابی است. مثلا انتخاب می‌کنیم تا دستمان را بالا بیاوریم یا چشمانمان را ببندیم.

اما به طور طبیعی نمی‌توانیم انتخاب کنیم تا نفس بکشیم یا قلبمان را از تپش باز داریم. این سیستم عصبی خود گردان است که اعمال غیر ارادی مانند عملکرد سیستم قلبی عروقی را کنترل می‌کند. سیستم عصبی خود گردان، سیستم عصبی سمپاتیک را نیز شامل می‌شود.

وقتی عصبی هستیم، سیستم عصبی سمپاتیک که با عبارت «جنگ یا گریز» نیز شناخته می‌شود، وارد کار می‌شود. غدد فوق کلیوی، مقدار بیشتری از پیام‌رسان‌های عصبی اپی‌نفرین (آدرنالین) و نوراپی‌نفرین (نورآدرنالین) تولید می‌کند و خون بیشتری به سمت عضلات هدایت می‌شود که مقدار بیشتری از مواد مغذی و اکسیژن به آن‌ها می‌رسد و تا زمانی که بحران به پایان برسد، این روند ادامه خواهد داشت.

محققان توضیح دادند که:

سیستم عصبی، از طریق اعصاب، به قلب و تمام عضلات دیگر بدن متصل است و با استفاده از این اعصاب می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد و قطر رگ‌های خونی را کم کند که هر دوی آن‌ها باعث افزایش فشارِخون می‌شوند.

و افزودند:

فشارخونی که ریشه در اعصاب دارد، مرتبط با فعالیت بیش از حد سیستم عصبی سمپاتیک است. این گونه فعالیت‌های بیش از حد، معمولا موقت است اما اگر متداوم شوند باعث ایجاد مشکلاتی خواهند شد.

در گذشته، محققین اضطراب را مرتبط با فشار خون بالا در طولانی مدت می دانستند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه میلان در سال ۲۰۱۴، در افرادی که فشارِخون معمولی داشتند اما در خانواده‌ی آن‌ها سابقه‌ی فشار خون بالا وجود داشته است، مقدار غیر طبیعی و زیادی از نوراپی‌نفرین و اپی‌نفرین یافتند که چنین مقداری از فعالیت‌های سمپاتیک شدید، در بیماران با فشار خون بالا نیز دیده شده بود.

نتیجه‌ای که این تیم در نهایت گرفت، آن بود که فشار خون بالا می‌تواند به علت اختلال در سیستم عصبی خودگردان باشد. احتمالی که آن‌ها برای فشار خون در بعضی از مردم که پس‌ضمینه‌ی ژنتیکی و فنوتایپ‌های فشار خون داشتند در نظر گرفتند، فعالیت بیش از حد سیستم سمپاتیک مرکزی بود.

فرضیه‌ی «مغز خودخواه» در فشار خون

کلیه‌ها، نقشی کلیدی در سیستم قلبی عروقی دارند، چون تعادل مقدار نمک و مایعات به دست آن‌هاست که تاثیری مستقیم بر فشار خون دارند.

اگر کمبود خون در کلیه‌ها به وجود بیاید، کلیه‌ها می‌توانند به مغز اعلام کdنند و مغز کمبود آن‌ها را تامین کند. اما در این فرآیند، عدم تعادل به وجود خواهد آمد چون مغز از خون خودش، کمبود کلیه را تامین خواهد کرد و در این بین فشار خون بالا اتفاق می‌افتد.

عبارت «مغز خودخواه» ساخته‌ی پروفسور آچیم پیترز، متخصص چاقی از دانشگاه لوبک آلمان است.

این فرضیه، مغز را در موقعیت خاصی در بدن می‌بیند و در صورت وجود تنگنایی که اجازه ندهد تا مغز انرژی کافی بگیرد و مغز احساس کمبود کند، تمام انرژی را به سمت خودش می‌خواند.

تحقیقات نشان دادند که بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون بالا، رگ‌های خونی باریک با جریان خونی کم در مغز خود دارند که به آن مقاومت بالا نیز می‌گویند.

بعضی از دانشمندان حدس می‌زنند که جریان خون کم در ساقه‌مغز است که باعث فشار خون سیستمیک می‌شود تا جریان خون را شدت بخشد.

پروفسور پاتون توضیح داد:

سوالی که پیش آمده است در رابطه با تعیین فشارِخون، بر اساس جریان خون در مغز است. به بیان دیگر، اگر جریان خون در مغز کم باشد، با فعالیت‌های سیستم عصبی سمپاتیک،‌فشار خون افزایش می‌یابد. اما چرا ؟

خوب، فشار خون بالا کمک می‌کند تا خون بیشتری به مغز برسد. این همان تئوری مغز خود خواهی است که گفتیم.

اگر جریان خون به سمت مغز کاهش پیدا کند،مغز به بدن فرمان می‌دهد تا رگ‌های خونی را باریک کند، که منجر به افزایش ذخیره‌ی خون در مغز می‌شود اما فشار خون بالا را نیز به همراه دارد.

در فشار خون بالا، رگ‌های خونی با دستورات اعصاب سمپاتیک، دیواره‌ شان کلفت می‌شود، سفت می‌شوند و مقاومتشان افزایش می‌یابد. اگر این اتفاق برای عروقی که در سر قرار دارند بیفتد، خون رسانی به مغز سخت‌تر می‌شود. تیم تحقیقاتی پروفسور پیتن به دنبال درک بهتر از علل این اتفاق هستند.

اما هنوز سوال باقی می‌ماند: آیا جریان کمِ خون در مغز باعث فشار خون بالا می‌شود یا فشارِخون بالا، ذخیره‌ی خون مغز را کم می‌کند؟

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!