آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

آیا واقعاً تنبل ها باهوش ترند!؟

۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
آیا واقعاً تنبل ها باهوش ترند!؟

احتمالاً شما هم داستان های مربوط به تنبل بودن آلبرت اینشتین نابغه فیزیک جهان در دوران مدرسه را شنیده اید. خب چندان هم بیراه نیست. در واقع بسیاری از نوابغ به وی‍ژه در عرصه هنر و نویسندگی از ویژگی ‌های نامتعارفی برخوردار بوده‌اند. این موضوع باعث شده است دانشمندان عجیب‌ ترین خصیصه ‌های رفتاری را به ضریب هوشی نسبت دهند.

هوش موضوعی است که هنوز ناشناخته باقی مانده و به عقیده دانشمندان از ابعاد گسترده ‌ای برخوردار است، به طوری که برای ارزیابی آن باید فاکتورهای مختلفی مد نظر قرار گیرد. عملکرد تحصیلی را نمی‌توان صرفاً نشانه‌ ای از بهره هوشی دانست. از این رو محققان همچنان در حال بررسی روش ‌هایی برای ارزیابی ضریب هوشی هستند.

عده ‌ای از صاحب نظران بر این باورند ضریب هوشی را می‌توان به برخی اختلالات ذهنی مربوط دانست. جالب است بدانید قریب به ۲/۴ درصد جمعیت جهان از «اختلال دوقطبی» رنج می‌برند. جالب ‌تر اینکه بسیاری از بزرگان تاریخ از جمله «ونسان ون گوگ» (نقاش و هنرمند هلندی)، «امیلی دیکینسون» و «ارنست همینگوی» (دو نویسنده معروف آمریکایی) به همین اختلال روانی دچار بوده‌اند.

نشانه های عجیب ضریب هوشی

تحقیقی نشان داد نوعی پروتئین که در مغز موش ‌ها باعث تحریک کنجکاوی و فعالیت ‌های هوشمندانه و کنجکاوی می‌شود، مسبب اختلالات روانی همچون اسکیزوفرنی و دوقطبی در انسان است. همچنین دانشمندان بین مهارت حل مسائل ریاضی و پردازش اطلاعات با خطر ابتلا به «جنون تحریکاتی» که نوعی تمرکز بیش از حد و فعالیت روان‌ جنبشی در افراد دارای اختلال دوقطبی است، نوعی ارتباط معنادار یافتند. حال تعدادی از این نشانه‌های عجیب بهره هوشی که در تحقیقات مورد تایید قرار گرفته به شرح زیر است:

تندخویی

با این که تندخویی نشانه‌ ای از عدم منزلت اجتماعی محسوب می‌شود، دانشمندان آن را نشانه ‌ای از ضریب هوشی قلمداد کرده‌اند. تحقیقی در سال ۲۰۱۶ نشان داد ارتباط مثبتی بین بکارگیری الفاظ هنگام عصبانیت با سخنوری و فن بیان افراد وجود دارد. دانشمندان دامنه لغات و مهارت تکلم را نشانه ‌ای از هوش می‌دانند.

توانایی ریسک کردن

یک تحقیق در کشور فنلاند به تازگی نشان داد افرادی که خود را در معرض چالش ‌های جدید قرار می‌دهند و بیشتر ریسک می‌کنند، از هوش بالاتری برخوردارند.

تنبلی

گرچه ارتباط بین تنبلی و ضریب هوشی هنوز به طور قطعی مورد تایید قرار نگرفته است، مطالعه ‌ای به تازگی نشان داد افرادی که کمتر از فکرشان استفاده می‌کنند، زودتر حوصله‌ شان سر رفته و به ورزش و تمرینات فیزیکی روی می‌آورند. این در حالی است که افراد متفکر به جای ورزش کردن ترجیح می دهند زمان بیشتری را صرف فکر کردن کنند. در ادامه این تحقیق آمده است افراد متفکر و باهوش به تنبلی خود واقف بوده و به خوبی می‌دانند هزینه اهمال ‌کاری ‌شان را بعضاً در مقاطع مختلف زندگی پرداخته‌ اند. به همین علت ممکن است ناگهان دست به اقدامات بزرگی بزنند.

فرزندان ارشد

نظریه جالبی وجود دارد که می‌گوید ضریب هوشی متأثر از ترتیب به دنیا آمدن فرزندان است، به طوری که فرزندان بزرگتر خانواده از ضریب هوشی بالاتری نسبت به سایر فرزندان برخوردارند. دانشمندان در توضیح این امر می‌گویند فرزندان ارشد معمولاً در معرض قوانین تربیتی سفت و سختی قرار می‌گیرند و زودتر با مسائل مختلف آشنا می‌شوند.

بچه‌های بزرگتر خانواده بیشتر تحت نظر والدین قرار می‌گیرند و مراقبت‌ها و کنترل‌های سختگیرانه والدین مسیر بهتری را برای آنان رقم می‌زند. از سوی دیگر انتظارات بالاتر والدین از این فرزندان، باعث می‌شود بچه‌های بزرگتر خانواده تلاش بیشتری برای برآوردن انتظارات والدینشان کنند.

نگران بودن

فکر کردن بیش از حد به مسائل مختلف و ابراز نگرانی در مورد آنها در برخی تحقیقات به عنوان یکی از نشانه ‌های ضریب هوشی مورد بررسی قرار گرفت. در یکی از این تحقیقات «هوش گفتاری» منشأ تفکر و ابزار حل مسائل معرفی شد و رابطه آن با دلواپسی افراد مورد تأیید قرار گرفت. به نظر می‌رسد افراد باهوش و دارای مهارت سخنوری بتوانند رویدادهای گذشته و آتی را با جزئیات بیشتری مورد کنکاش قرار دهند. این امر باعث می‌شود بیش از سایر افراد احساس نگرانی و دلشوره کنند.

محبوبیت

افراد باهوش می‌توانند ذهن و عواطف دیگران را بخوانند. تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد همین مهارت باعث می‌شود برخی دانش‌آموزان در رقابت با همکلاسی ‌های خود موفق‌تر ظاهر شوند. بر اساس نتایج این تحقیق، بچه ‌هایی که هوش هیجانی بالاتری دارند بهتر از هم سن و سال‌ هایشان افکار، خواسته ‌ها و عواطف دیگران را شناسایی کرده و رابطه بهتری با آنان برقرار می‌کنند.

Save

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!