آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ تیر

آنچه لازم است درباره شپش بدانید

۱ آذر ۱۳۹۵ ۵:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
آنچه لازم است درباره شپش بدانید

شاید ندانید اما چه در ایران و چه در دنیا شپش سر در همه افراد مشاهده می‌شود. حتی افرادی که از نظر اقتصادی و اجتماعی هم در بالاترین نقطه قرار دارند. بیشترین نوع شپش را می توان مربوط به سر، تنه و عانه عنوان کرد. شپش تنه در افراد بی‌ خانمان که مدت ۸ الی ۹ ماه حمام نرفته باشند مشاهده می‌شود. این نوع شپش در درز لباس سکنی می ‌گزیند. شپش عانه در ناحیه تناسلی مشاهده می‌شود و از راه جنسی منتقل می‌شود.

استفاده از شامپوی مخصوص

حشره در جاهای گرم و مرطوب سر سکنی می ‌گزیند. مثلا در حاشیه موها و پشت گوش. با توجه به این که غدد چربی برای مهار شپش در کودکان کمتر است، به همین دلیل شاهد شیوع شپش در فرزندان مان هستیم. برای درمان شپش سر، باید از نوعی شامپو استفاده کرد که به مدت ده دقیقه روی سر قرار می‌گیرد. این درمان باید یک هفته بعد هم تکرار شود. همه افرادی که با کودک مبتلا زندگی می‌کنند اگر چه علامت نداشته باشند باید یک بار از شامپو استفاده کنند. اگر فرد مبتلا دانش آموز است بهتر است همه همکلاسی‌های او بررسی شوند و درمان پیشگیرانه را داشته باشند. یادمان باشد مصرف زیاد شامپو حساسیت های پوستی ایجاد می‌کند، بنابراین دو بار مصرف شامپو کافی است.

جوشاندن وسایل شخصی

تمام وسایل شخصی فرد که قابل جوشاندن است جوشانده شود. اگر قابل جوشاندن نبود داخل کیسه قرار داده و بگذارند تا مدتی بماند. به این ترتیب شپش از بین می‌ رود. چون شپش برای ادامه حیات نیاز به مکیدن خون دارد. بیماری شپش مختص به کودکان نیست و در بزرگسالان هم با شیوع کمتر دیده می‌شود. شپش در سنین ۶ الی ۷ سال تا ۱۲ سال شایع تر است.

علیرغم درمان تا یک ماه بعد هم شپش در سر دیده می شود. اگر حالت کاهنده داشته باشد، بیماری بهبود یافته است و اگر حالت افزاینده داشته باشد ممکن است فرد همچنان مبتلا باشد. شپش ایمنی ایجاد نمی‌کند و فرد حتی ممکن است چند بار مبتلا به این بیماری شود.

تفاوت شپش با شوره سر

تخم شپش به تنه مو می ‌چسبد و جا به جا نمی‌شود، سفید رنگ و مایل به خاکستری است، اما شوره سر به راحتی جا به جا می‌شود. والدین هنگام مواجهه با مشکل نباید ناراحت شوند و کسی را مقصر بدانند. کودک خود را درمان کنند و به مسؤلان مدرسه اطلاع دهند تا در صورت لزوم سایر دانش آموزان به خصوص همکلاسی‌ های فرد مبتلا بررسی شوند و درمان پیشگیرانه انجام شود. مسؤلان مدارس نیز در صورت مواجهه با دانش آموز مبتلا باید درمان او را جدی بگیرند و مراقب بهداشت سایر دانش آموزان باشند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی – متخصص پوست و مو

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!